W dniach od 12 do 15 lipca szlakiem historii od Grunwaldu poprzez Górę Kalwarię, Goźlin, Maciejowice, Kazimierz Dolny, Niemce, Kozłówko i Majdanek zwiedziliśmy również Lublin

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>

Cel i założenia programowe wycieczki: przybliżenie uczestnikom polskiej historii na przełomie dziejów. Dodatkowym celem wyjazdu było poznanie sposobów działania innych aktywnych lokalnych organizacji i społeczności oraz chęć nawiązania współpracy na rzecz naszych mieszkańców.

 

Trasa wycieczki: Krekole – Góra Kalwaria – Goźlin – Maciejowice – Kazimierz Dolny – Niemce – Kozłówko – Majdanek – Lublin – Niemce – Góra Kalwaria – Krekole

 

Termin: 12-15.07.2018r. ilość dni: 4

DODATKOWY WYJAZD za zgodą NIW-CRSO (14 do 16.12.2018 - KRYNICA)

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>

PODSUMOWANIE

c) Wyjazdy historyczne
W dniach 12 do 15.07.2018 odbyła się 1 wycieczka 4 dniowa szlakiem historii, w której wzięło udział 25 uczestników projektu, o czym informowaliśmy NIW-CRSO pismem nr ŁW-47/558. Wraz z uczestnikami wspólnie został określony szlak poznawania polskiej historii na przełomie wieków. Dodatkowym celem wyjazdu było poznawanie sposobów działania innych aktywnych lokalnych organizacji i społeczności z możliwością nawiązania współpracy na rzecz naszych mieszkańców. 

Omawiając szczegóły wyjazdu, by poznawać polską historię, uczestnicy w Górze Kalwarii spotkali się z przedstawicielkami Zespołu Ludowego „Wólkowianki”, z którym w 2017 roku podpisaliśmy wstępną deklarację o chęci nawiązania współpracy. Celem spotkania była również wymiana doświadczeń skierowana na rozwój naszych społeczności. Zespół Ludowy „Wólkowianki” aktywnie działa w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii. Dyrektor Ośrodka Kultury również deklaruje bliższą współpracę naszych społeczności. Szlak historyczny wyjazdu to Goźlin, Maciejowice, Kazimierz Dolny, Niemce, Kozłówko, Majdanek i Lublin. W ramach nawiązanej współpracy przewodnikiem wycieczki była Kierowniczka zespołu, która w swojej działalności organizuje wycieczki w Ośrodku Kultury w Górze Kalwarii.

W czasie wyjazdu nasi uczestnicy mieli możliwość poznania dobrych praktyk i inicjatyw społecznych widocznych w innych miejscowościach na trasie wycieczki. Wymiana doświadczeń dobrze służy rozwoju naszej lokalnej społeczności.

W piśmie nr ŁW-47/558 informowaliśmy, że w wyniku analizy ankiety przeprowadzonej wśród uczestników projektu na zakończenie wyjazdu historycznego uczestnicy projektu wyrażają potrzebę, by w działania cyklu integracyjno-edukacyjnego (działanie nr 5, pkt b), którego celem jest pokazanie uczestnikom projektu w jaki sposób korzystnie można spędzać wolny czas, zwrócić większą uwagę na bardziej praktyczną stronę prowadzenia tych działań i zwiększyć możliwości poznawania miejsc edukacyjnych i atrakcji w regionie i kraju nie tylko poprzez wyjazdy i udział w spektaklach teatralnych, recitalach, oglądaniu filmów, itp., ale w szczególności na integrowanie się uczestników i ich edukację przez poznawanie nowych nie znanych im dotąd miejsc, które kształtują rozwój obecnego pokolenia i zachowują osiągnięcia minionych pokoleń (centra edukacji, pomniki, zabytkowe dwory, kościoły, muzea, zabytki, parki, place i inne miejsca oraz działania w formie wyjazdów integracyjnych/wycieczek).

W odpowiedzi na nasze pismo nr ŁW-47/574 otrzymaliśmy akceptację na zmianę w opisie poszczególnych działań w zakresie realizacji zadania publicznego pkt IV.6 ppkt 4c ilości z 1 na 2 wycieczki 4-5 dniowe szlakiem historii, bez konieczności wprowadzania zmian w pozycjach  budżetu nr 39 do 42, dlatego w dniach od 14 do 16.12.2018 odbyła się kolejna wycieczka szlakiem historii do Krynicy Górskiej przez Górę Kalwarię, gdzie spotkanie z przedstawicielami lokalnej społeczności oraz poznawanie historii innych regionów Polski  pokazały nowe możliwości rozwoju i polepszania stosunków międzyludzkich w lokalnej społeczności.

Uczestnicy mieli zapewniony transport, noclegi, wyżywienie, bilety, wejściówki, przewodników, itp. Autokar na wyjazdy był wynajęty od lokalnego przewoźnika. Większa ilość osób biorących udział w wycieczce niż zaplanowana w budżecie nie miała wpływu na ogólną kwotę dofinansowania. Osobom starszym, w przypadku takiej potrzeby umożliwialiśmy wyjazd wraz z innym członkiem rodziny/opiekunem, ale nie było takiej potrzeby.

W skierowanej do uczestników wycieczek szlakiem historii ankiecie 100% uczestników oceniło, że program wycieczek im bardzo odpowiadał, a wspólny wyjazd wpłynął na ich integrację oraz poszerzył świadomość i zwiększył wiedzę o wartościach historycznych i patriotycznych. Wszyscy uczestnicy wyjazdu wyrażają chęć udziału w podobnych działaniach, co przygotowując kolejne działania Stowarzyszenia będziemy chcieli uwzględniać.