CYKL INTEGRACYJNO-EDUKACYJNY

Integracja poprzez wspólną pracę

By spotkania, szkolenia itd. mogły wzmocnić zbliżanie do siebie uczestników projektu zaplanowaliśmy kilka działań/warsztatów, które w praktyczny sposób mogą się do tego przyczynić.

W planach organizacji jest konieczność przeprowadzenia gruntownego remontu i rozbudowy budynku i związanych z tym niezbędnych prac (wymiana instalacji elektrycznej, budowa przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba, wzmocnienie ścian i sufitu, ocieplenie, wymiana okien i drzwi, remont i wzmocnienie podstawy sceny i wykonania podłogi sceny przylegającej do budynku, itp.), dlatego uczestnicy projektu pod nadzorem wykwalifikowanego pracownika będą poprzez wspólne działania uczyć się wykonywania prac, których umiejętność będą mogli wykorzystywać w codziennym życiu.


Rodzaj działania oraz sposób realizacji zostanie określony wspólnie przez uczestników projektu. Ze środków dotacji zapewnione będą niezbędne materiały budowlane i konserwacyjne oraz drobne narzędzia zakupione w ramach kosztów związanych z rozwojem instytucjonalnym organizacji (kat I.B). Zatrudniony będzie instruktor, a w razie konieczności wsparcie grupy budowlanej/remontowej.

Realizacja cyklu integracyjnego i wspólne działanie dla wspólnego dobra jest bardzo ważnym elementem projektu, mającym pozytywny wpływ na osiągnięcie celu głównego.

W okresie od czerwca do października co najmniej 10 uczestników projektu będzie uczestniczyło w spotkaniach trwających ogółem co najmniej 20 godzin. W prace będzie zaangażowana również społeczność wiejska.

Przygotowania do remontu sceny

1_Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>>>

26.07.2018_Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>

27.07.2018_Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>

28.07.2018 Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>

02.08.2018_Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>>>>

07.08.2018_Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>

9.08.2018_Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>

14.08.2018_Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>>>>>

24.08.2018_Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>

Spotkanie w dniu 03.09.2018

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>

Spotkanie w dniu 06.09.2018

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>

Spotkanie w dniu 11.09.2018

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>

Spotkanie w dniu 15.10.2018

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>>>

PODSUMOWANIE

a) W celu realizacji działań cyklu integracyjno-edukacyjnego w ramach projektu zostały zaplanowane działania zbliżające do siebie ludzi poprzez wspólną pracę, poprzez wspólne planowanie i realizację działań na terenie "Krekolandii", na którym wciąż trwają prace modernizacyjne skierowane na dostosowanie terenu i budynku do działalności związanej z wymianą młodzieży zarówno krajowej jak i z innych krajów, z rozwojem wolontariatu. Na terenie „Krekolandii” znajduje się boisko do gry w golfa piłką nożną, które w trakcie realizacji tego projektu zostało częściowo udoskonalone. Dostosowano do potrzeb gry 5 dołków, które zostały wykonane przez uczestników z zakupionych ze środków dotacji materiałów. Zakupiono tez nowe piłki. W planach na dalszą działalność Stowarzyszenia zostało do poprawienia jeszcze 5 elementów boiska, tak, by nie było elementów zastępczych (tymczasowych). 

W ramach koniecznych do wykonania prac, których umiejętność uczestnicy mogliby wykorzystywać w codziennym życiu planowaliśmy przeprowadzenie gruntownego remontu i rozbudowy budynku i wykonania związanych z tym niezbędnych prac, takich jak wymiana instalacji elektrycznej, budowa przydomowej oczyszczalni ścieków lub szamba, wzmocnienie ścian i sufitu, ocieplenie, wymiana okien i drzwi, remont i wzmocnienie podstawy sceny i wykonanie podłogi sceny przylegającej do budynku, itp., dlatego rodzaj działania oraz sposób realizacji został określony wspólnie przez uczestników projektu. Uczestnicy biorąc pod uwagę powyższe potrzeby zaplanowali remont i wzmocnienie podstawy sceny i wykonanie sceny podłogi przylegającej do budynku.

W projekcie przewidywaliśmy zatrudnienie instruktora/opiekuna na którego w budżecie pozycja 50 zaplanowaliśmy 20 godzin pracy w kwocie po 100 zł. = 2.000,00 zł., ale widząc potrzebę zwiększenia kosztów materiałów itp. w pozycji 49 zwracaliśmy się z prośbą o wyrażenie zgody na zawarcie z instruktorem/opiekunem umowy wolontariackiej. Po negocjacjach z instruktorem/opiekunem wykwalifikowanym pracownikiem w dniu 01.09.2018r. zawarliśmy umowę wolontariacką nr ŁW-32/178, a zaoszczędzone w tym działaniu środki finansowe, ze względu na brak zgody na zwiększenie kosztów materiałów budowlanych (nasza prośba o akceptację z dnia 25.08.2018) zostały przesunięte w budżecie na inne działania, o czym informowaliśmy w piśmie do NIW-CRSO nr ŁW-47/574.

Pod nadzorem instruktora/wolontariusza usunięto stare deski i spróchniałe belki i przygotowano podłoże pod sceną do wypełnienia go betonem. We własnym zakresie zebrano 3 przyczepy kamieni polnych i przewieziono pod scenę, wykonano bezpieczną konstrukcję zewnętrzną, a dopiero w końcowym etapie skorzystano ze wsparcia firmy budowlanej, która dostarczyła beton i przy użyciu pomp wtłoczyła na przygotowaną z kamieni scenę. Beton zakupiono w ramach środków dotacji na zakup materiałów budowlanych i konserwacyjnych do zabezpieczenia działań integracyjnych na terenie „Krekolandii” wymienionych w kosztach związanych z rozwojem instytucjonalnym organizacji (kat I.B).

W spotkaniach pod nadzorem instruktora/wolontariusza trwających 20 godzin w dniach: 1) 03.09.2018, 2) 06.09.2018, 3) 11.09.2018, 4) 15.10.2018r. brało udział 30 uczestników projektu. W prace była zaangażowana również lokalna społeczność, szczególnie przy zbiórce kamieni i w dniu 15.10.2018r. przy wypełnianiu podłoża sceny betonem. 

Naprawa sceny lub jej odbudowa była jednym z trudniejszych działań, którego realizację bardzo ułatwiła realizacja projektu.

Przez cały okres letni na terenie „Krekolandii” wykonywane były również inne doraźne prace z udziałem uczestników projektu i lokalnej społeczności. Z doraźnych prac, poza godzinami pracy instruktora nie były wykonywane listy obecności. Efekty tych prac są dokumentowane zdjęciami na stronie internetowej Stowarzyszenia, m.in.: 1) 26.07.2018, 2) 27.07.2018, 3) 28.07.2018, 4) 2.08.2018, 5) 7.08.2018, 6) 8.08.2018, 7) 9.08.2018, 8) 14.08.2018, 9) 24.08.2018r.

Integracja, wspólne działania, nauka i prace dla wspólnego dobra to dobry krok w kierunku zbliżania do siebie ludzi, by mogli być bliżej siebie i by mogli sobie wzajemnie pomagać i czuli się potrzebnymi innym.

Działania projektowe na terenie Krekolandii wspierali również inni członkowie Stowarzyszenia. Z osób nowych, które dotychczas nie uczestniczyły w realizacji działań Stowarzyszenia 2 (małżeństwo) w dniu 16.12.2018r. złożyły deklaracje członkostwa zwyczajnego Stowarzyszenia i są już członkami Stowarzyszenia, bardzo chętnymi do zaangażowania się w nowe działania. 

Z analizy ankiety skierowanej do uczestników tego działania wynika, że prace integracyjne dla 100% z nich pomogły kształtować ich własne umiejętności współdziałania i odpowiedzialności za realizację podjętych działań.