CYKL EDUKACYJNY HISTORYCZNY: udział w obchodach 100 rocznicy odzyskania przez Litwę Niepodległości (14 do 17.06.2018)

Udział w wizycie w okresie od 14 do 17 czerwca wzięło 10 uczestników projektu

W roku 2015 nasza delegacja w Niemczech uczestniczyła w obchodach 70 rocznicy zakończenia II wojny światowej. Odbyło się tam wspólne spotkanie organizacji z Polski, Niemiec i Litwy, którego celem było podsumowanie dotychczasowej współpracy i działań w kierunku integracji i zrozumienia, by nie zapominając o trudnej przeszłości nasze sąsiadujące ze sobą narody żyły w przyjaźni i wspólnie budowały przyszłą Europę.

Wcześniej w 2014 roku uczestniczyliśmy w lokalnych obchodach odzyskania Niepodległości Litwy. Nasi partnerzy corocznie 15 lutego tradycyjnie organizują pochód ze zniczami do powojennego miejsca pomordowania partyzantów w lesie w miejscowości Kruonis. 

W tym roku, zostaliśmy zaproszeni do udziału w uroczystościach obchodów 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Litwę. 

W ramach tego spotkania polscy uczestnicy przygotowali tzw. "Dzień Polski". Było to jedno z działań, które umożliwia naszym partnerom poznawanie i uczestniczenie w obyczajach i zwyczajach panujących w naszym kraju.

Pierwszy dzień - 14.06.2018r.

14 czerwca to na Litwie Dzień Bojowników za wolność oraz Dzień Żałoby i Nadziei.

Po obiedzie i zakwaterowaniu od godz. 17 (czas litewski) uczestniczyliśmy w uroczystościach, najpierw przy Pomniku Pamięci Zesłania na Syberię podczas okupacji sowieckiej (200 tys. osób), a następnie we Mszy św. w Katedrze wspominając Błogosławionego Teofila MATULIONISA.

Wieczorem przy Katedrze odbył się wieczór piosenek partyzantów i zesłańców.

Drugi dzień - 15.06.2018 - Gospodarze umożliwili nam spotkanie z Polakami z miejscowości Węgadzioły. Odwiedziliśmy także ziemię ojczystą Czesława MIŁOSZA

Bardzo pięknie zostało to opisane przez Pana Ryszarda JANKOWSKIEGO na stronie internetowej: https://www.vandziogala.eu/pl/1018-ciekawe-spotkanie

............................

Nasze zdjęcia we flickerze>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Uroczyste spotkanie z Merem Rejonu Kaisiadorys

Nasze zdjęcia we flickerze>>>>>>>>>>>>>>>>>

Kolorowy pochód folklorystyczny na Plac Samorządu i koncert zespołów folklorystycznych

Nasze zdjęcia we flickerze>>>>>>>>>>>>>>>>

Spotkanie w Kalwiai

W miejscowości tej znajduje się bardzo ładny kościółek w kształcie rotundy. 

Tego wieczoru byliśmy gośćmi Sabiny SIMNISKIENE. Specjalnie dla nas wystąpił również lokalny zespół.

Nasze zdjęcia we flickerze>>>>>>>>>>>>>>

Pożegnania nadszedł czas ..........

PODSUMOWANIE

d) W dniach od 14 do 17.06.2018 odbyła się wizyta 9 polskich uczestników projektu na Litwie, w trakcie której Polacy uczestniczyli w obchodach 100 rocznicy odzyskania Niepodległości przez Litwę.

W ramach przygotowań do wizyty w siedzibie Stowarzyszenia oraz na terenie „Krekolandii” odbyły się 3 spotkania (1) 30.05.2018, 2) 06.06.2018, 3) 11.06.2018), w czasie których zaplanowani do wyjazdu uczestnicy zapoznawali się z podstawowymi zwrotami w języku partnerów zagranicznych, ich kulturą, tradycją oraz działalnością społeczną organizacji partnerskich i zaplanowali dla partnerskich stowarzyszeń organizację i zabezpieczenie tzw. "Dnia Polski" na Litwie.

Organizacja tzw. "Dnia Polski” umożliwiła polskim uczestnikom pokazanie gospodarzom i ich lokalnej społeczności obyczajów i zwyczajów naszego regionu i kraju. Działanie takie powiązane z udziałem partnerskich organizacji zawsze przyczynia się do wymiany doświadczeń, poznawania kultury a nawet języka.  Uczestnicy polscy na czas wyjazdu zapewnione mieli posiłki w Polsce oraz paliwo na czas dojazdu i wizyty z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Litwę. Ze środków dotacji zakupione zostały materiały i produkty do zaprezentowania "Dnia Polski" na Litwie. Udział w działaniach na Litwie (nocleg i wyżywienie) był zorganizowany przez naszych partnerów ze środków własnych ich organizacji.

Jednym z ważnych elementów wyjazdu było nawiązanie współpracy z przedstawicielami Oddziału Związku Polaków na Litwie oraz zapoznanie z grupą aktywnych mieszkańców wsi Kalviai, którzy wśród swojej społeczności tworzą grupę teatralną dorosłych "BRASTA"  i zespół "RETRO". Wzajemnie wyraziliśmy chęć nawiązania współpracy w kierunku działań na rzecz naszych lokalnych społeczności. Biorąc pod uwagę, że w planach Stowarzyszenia na rok 2019 jest opracowanie programu słowno-muzycznego obrazującego tradycje naszego regionu i kraju, do prezentowania go w trakcie kontaktów z innymi społecznościami nawiązanie współpracy z grupami artystycznymi Litwy może przyczynić się do wspólnego działania, by nie tylko w trakcie naszych spotkań, ale również w czasie wspólnych spotkań w innych krajach przedstawiać jak wiele łączy nasze narody, jak wielki wpływ nasze kraje mają w rozwój Europy, by się wzajemne edukować i uświadamiać w Europie narodowy patriotyzm obywateli naszych krajów. Aby bardziej promować naszą kulturę i obyczaje na rok 2019 zaplanowaliśmy także warsztaty rękodzielnicze, z których chcemy aby powstało co najmniej 10 produktów obrazujących tradycje naszego regionu i kraju, by je podobnie jak program słowno-muzyczny prezentować dla innych społeczności. Wstępnie ustaliliśmy, że podobny kierunek na rok 2019 podejmą nasi partnerzy z Litwy.

Wg analizy ankiet skierowanych do polskich uczestników po zakończeniu wizyty 100% z nich stwierdza, że udział w obchodach zwiększył ich wiedzę nt. historii odzyskania przez Litwę Niepodległości oraz zachęcił do podnoszenia wiedzy oraz nabywania nowych umiejętności w zakresie współpracy międzynarodowej, co również powoduje wzrost zaangażowania Stowarzyszenia w działania publiczne i obywatelskie. 

W projekcie tego nie przewidywaliśmy, ale dodatkowo w miesiącu wrześniu na zaproszenie partnerów z Litwy uczestniczyliśmy w uroczystości święcenia Biskupa Algirdasa Jureviciusa, który został Członkiem Honorowym naszego Stowarzyszenia i który potwierdził swój przyjazd na obchody Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Podobnie było z władzami lokalnymi Rejonu Kaisiadorys, które już w sierpniu nie wykluczały możliwości swojego przyjazdu na nasze zaproszenie.