CYKL EDUKACYJNY ZDROWOTNO-PROFILAKTYCZNY: szkolenie z zakresu edukacji ekologicznej

28.11.2018_Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>>

30.11.2018_Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>

PODSUMOWANIE

b) 1) Szkolenia z zakresu edukacji ekologicznej i jej wpływu na zdrowie człowieka były realizowane w listopadzie 2018r przez instruktora ekologa z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tematyka zajęć została zaplanowana już we wstępnej fazie przygotowywania projektu w trakcie spotkań z mieszkańcami.  W dniach 28 i 30.11.2018 odbyły się 2 spotkania – 2 godzinne z zakresu właściwej segregacji odpadów komunalnych: 1) Charakterystyka antropogenicznych zanieczyszczeń środowiska wynikających z niewłaściwego gospodarowania odpadami, 2) Środowiskowe i zdrowotne skutki nieprawidłowego gospodarowania  odpadami stałymi. W pierwszym dniu szkolenia wzięło udział 25 osób, a w drugim 32 osoby.

Główny cel tego szkolenia jakim było rozwijanie nowoczesnej edukacji ekologicznej i edukowanie społeczeństwa poprzez podniesienie wiedzy na temat wpływu człowieka na otaczające go środowisko został w pełni osiągnięty. U uczestników nastąpiło zwiększenie świadomości i umiejętności społeczności lokalnej na temat potrzeby ochrony otaczającego nas świata przyrody. Na terenie „Krekolandii” zostało wykonanych  5 tablic dydaktycznych o tematyce ekologicznej, które zostały przygotowane i zaprojektowane przez uczestników projektu i instruktora. Grafikę wykonało lokalne „Studio Reklam”. Tablice zostały zamontowane na wcześniej przygotowanych konstrukcjach i wbetonowanych podstawach na terenie "Krekolandii", która posiada certyfikat "Miejsca Przyjaznego Rowerzystom", dzięki czemu efekty edukacyjne tych działań będą miały szerszy zasięg. Wykonane tablice są także inspiracją do powstawania ścieżek dydaktycznych.

Powstałe tablice edukacyjne będą również bardzo dobrym materiałem poglądowym dla dzieci Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Krekolach wielokrotnie korzystających z możliwości, które daje teren rekreacyjno-społeczny jakim jest „Krekolandia”.

W ramach realizacji tego działania dla uczestników zostało także zakupionych 75 pojemników do segregacji odpadów w różnych kolorach, które jak twierdzą sami uczestnicy są dużą motywacją do właściwej segregacji odpadów komunalnych. Dotychczas było to trudne, gdyż segregacja odbywała się tylko do worków, które wystawione na zewnątrz bardzo często były rozrywane przez zwierzęta i szczególnie z tego powodu niewiele osób w Gminie korzystało z tej formy , która dodatkowo powoduje zmniejszenie opłata za segregowane odpady komunalne. 

Wydane pojemniki zostały oznakowane logiem FIO oraz opisane z jakich środków zostały zakupione. Otrzymanie przez uczestników pojemników zostało potwierdzone na liście odbioru.