Szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej

Jako wprowadzenie do bezpiecznej realizacji projektu oraz przełamania oporu i lęku przed angażowaniem się w udzielanie pomocy poszkodowanym w różnych sytuacjach odbędą się szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Edukacja w tym kierunku na poziomie wsi jest wciąż na niskim poziomie. W okresie od maja do września odbędzie się 5 – 2 godzinnych spotkań/szkoleń, podczas których uczestnicy będą poznawali zasady i sposoby udzielania pierwszej pomocy.

Szkolenia oprócz nauki udzielania pierwszej pomocy zostaną wzbogacone o wykorzystanie defibrylatora – nowoczesnego urządzenia ratującego życie. Urządzenia takie coraz częściej spotykane są w miejscach użyteczności publicznej, dlatego w ramach realizacji tego działania jako element niezbędny do prowadzenia szkolenia przewidujemy zakup defibrylatora.

W trakcie przygotowywania projektu uczestnicy biorący aktywny udział w jego pisaniu zasugerowali, by do defibrylatora zakupić również kapsułę, aby urządzenie to mogło służyć w każdym momencie potrzeby ratowania życia, bez konieczności udostępniania urządzenia np. przez osoby upoważnione.

Dodatkowo zamontujemy przy kapsule tablicę instruktażową.

Przy wjeździe do miejscowości z dwóch stron zostaną zamontowane tablice informujące o miejscu zamontowania i możliwości zastosowania defibrylatora. 

Zajęcia poprowadzi wykwalifikowany ratownik medyczny.

Szkolenia będą miały charakter otwarty. Na zakończenie uczestnicy otrzymają certyfikaty ukończenia szkolenia.

Dla utrzymania aktualnej wiedzy i umiejętności w Stowarzyszeniu staramy się organizować szkolenia przypominające po okresie 2 lat od ukończenia szkolenia/kursu.

Dla celów wizualnego przyswajania sobie przez uczestników i lokalną społeczność zasad zachowania w konieczności pomocy innym zostanie wykonana i ustawiona na terenie "Krekolandii" tablica na metalowej podstawie z takimi informacjami. Treść potrzebnych informacji zostanie opracowana pod okiem prowadzącego szkolenia przez uczestników projektu. Grafika zostanie wykonana w lokalnym "Studiu Reklam".  

Pokaz instruktażowy z praktycznym użyciem defibrylatora będzie jednym z elementów spotkań integracyjnych projektu z lokalną społecznością w "Krekolandii".

W trakcie przygotowywania projektu chętni uczestnicy zaplanowali, że tablica z zasadami udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zostanie zamontowana na terenie "Krekolendii", jednak w trakcie realizacji projektu będą mogli wspólnie zdecydować o innym miejscu, np. w centrum wsi, itp.

Pierwsze spotkanie - 26.06.2018r.

Zdjęcia we flickerze>>>>>>>>>>>>>>>>>

1)

2)

Zdjęcia we flickerze>>>>>>>>>>>>>>>

Drugie spotkanie - 03.07.2018r.

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>

Trzecie spotkanie - 10.07.2018r.

Już mamy nasz własny defibrylator, który będzie zamontowany koło kościoła w Krekolach i będzie służył w razie potrzeby .... i oby nie musiał być używany ...

WSZYSTKIM ŻYCZYMY DUŻO, DUŻO ZDROWIA!!!

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>

Czwarte spotkanie - 17.07.2018r.

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Piąte spotkanie - 25.07.2018

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>

Spotkanie szóste dodatkowe - 02.08.2018

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Wolontariusz Ratownik Medyczny Andrzej OLEJNICZAK

SPRAWOZDANIE KOŃCOWE

a) Jako wprowadzenie do bezpiecznej realizacji projektu oraz przełamania oporu i lęku przed angażowaniem się w udzielanie pomocy poszkodowanym w różnych sytuacjach odbyły się szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

W okresie od maja do lipca w dniach: 26.06.2018 - Łańcuch Przeżycia – omówienie i pokaz, 03.07.2018 - Podstawowe zabiegi resuscytacyjne (BLS) dorosły, dziecko, niemowlę – omówienie, pokaz i ćwiczenia, 10.07.2018 - Omówienie i pokaz zasad użycia AED. Pozycja bezpieczna – omówienie, pokaz i ćwiczenia, 17.07.2018 - 1) Zadławienie – dorosły, dziecko, niemowlę – omówienie, pokaz i ćwiczenia, 2) Ćwiczenia przy użyciu defibrylatora i 25.07.2018 - 1)Wypadek drogowy – zabezpieczenie miejsca wypadku, omówienie zasad udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków, 2) Urazy, rany, złamania, krwotoki – omówienie, pokaz i ćwiczenia, odbyło się 5 – 2 godzinnych spotkań/szkoleń z ratownikiem, podczas których uczestnicy poznawali zasady i sposoby udzielania pierwszej pomocy. Ze względu na duże zainteresowanie ze strony uczestników zgodnie z otrzymaną akceptacją w dniu 02.08.2018r. odbyło się 1 dodatkowe 3 godzinne praktyczne szkolenie nt. zasad bezpiecznego użycia AED  z ratownikiem medycznym, z którym została zawarta umowa wolontariacka. 

Szkolenia oprócz nauki udzielania pierwszej pomocy zostały wzbogacone o wykorzystanie zakupionego ze środków dotacji defibrylatora  – nowoczesnego urządzenia ratującego życie. Urządzenia takie coraz częściej spotykane są w miejscach użyteczności publicznej, niestety nie dotyczy to terenów wsi, dlatego w trakcie realizacji projektu zakupiony defibrylator z kapsułą został zamontowany w wolnej przestrzeni, w centrum wsi, koło kościoła. Bezpośrednio przy defibrylatorze znajduje się, również wykonana i zamontowana ze środków dotacji dwustronna tablica instruktażowa udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej z instrukcją użycia defibrylatora. Przy wjeździe do miejscowości z dwóch stron zostały zamontowane tablice informujące o miejscu zamontowania i możliwości zastosowania defibrylatora. Jako element niezbędny do prowadzenia szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oprócz defibrylatora z kapsułą ze środków dotacji zostały zakupione inne materiały pomocnicze, w tym apteczka medyczna „Pierwsza pomoc”, a ze środków własnych Stowarzyszenia zostały zakupione 2 fantomy typu Ambu Sam, które również będą służyły do prowadzenia podobnych działań jako instrukcja i zabezpieczenie medyczne dla całej społeczności po zakończeniu projektu. 

Defibrylator został zakupiony w lipcu i do czasu jego zamontowania w centrum wsi służył jako zabezpieczenie zajęć, także w czasie przejazdów, zarówno wycieczek, jak i dowozu uczestników pojazdem Stowarzyszenia. Uświadomiło to uczestnikom jak bardzo takie urządzenie może być przydatne w czasie podróży, co Zarząd Stowarzyszenia powinien wziąć pod uwagę w najbliższej działalności Stowarzyszenia. 

Zajęcia prowadził wykwalifikowany ratownik medyczny.  23 uczestników po zakończonym szkoleniu otrzymało certyfikaty ukończenia szkolenia, również potwierdzające umiejętności użycia defibrylatora.

Dla utrzymania aktualnej wiedzy z zakresu udzielania pomocy poszkodowanym w Stowarzyszeniu w ramach realizacji innych projektów organizowane są szkolenia przypominające nabyte umiejętności. W celu wizualnego przyswajania sobie przez uczestników i lokalną społeczność zasad zachowania w konieczności pomocy innym została wykonana i ustawiona na terenie "Krekolandii" tablica na metalowej podstawie z takimi informacjami.

Grafika do tablic została wykonana w lokalnym "Studiu Reklam".  

Pokaz instruktażowy z praktycznym użyciem defibrylatora był jednym z elementów spotkań integracyjnych projektu z lokalną społecznością w "Krekolandii".  

Wykonane tablice oraz zakupiony sprzęt zostały oznakowane logiem FIO oraz opisane z jakich środków zostały wykonane/zakupione.

Zamontowany w centrum wsi defibrylator nadzorowany jest poprzez monitoring wykonany w ramach projektu na terenie „Krekolandii” i biura.

Działania projektowe prowadzone były z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w trakcie realizacji projektu.
Podczas spotkań dla wszystkich uczestników zapewniony był poczęstunek i wyżywienie.  

Dla osób starszych i niepełnosprawnych, z dalszych odległości i mających trudności z dotarciem na spotkania/zajęcia oraz w celu zabezpieczenia działań organizacyjnych projektu organizowany był transport pojazdem Stowarzyszenia.