Spotkania informacyjno-rekrutacyjne

Spotkania informacyjno-rekrutacyjne odbywały się w dniach 26 i 28.05.2018r. Wstępną chęć udziału zgłosiło 25 osób.

Jednocześnie biorąc pod uwagę, że złożony wniosek może nie otrzymać dofinansowania uczestnicy zastanawiali się nad możliwością realizacji niektórych działań we własnym zakresie.

W dniu 30.05.2018r. otrzymaliśmy informację o pozytywnym rozpatrzeniu i otrzymanej kwocie w związku z czym poprzez rozmowy indywidualne, rozmowy w rodzinach i z przyjaciółmi, poprzez tzw. „pocztę pantoflową”,  zaangażowanie lokalnych autorytetów (sołtysi miejscowości Samolubie i Krawczyki) oraz wykorzystując kanał informacyjny Partnera projektu (Proboszcza Parafii Krekole) kolejne spotkanie zgodnie z ujętą w projekcie analizą ryzyka i jego minimalizacji zaplanowano na dzień 5.06.2018r. w "Krekolandii". Zostały wykonane pierwsze plakaty i ulotki informujące o realizacji projektu.

Na spotkanie w dniu 05.06.018 została przygotowana prezentacja multimedialna o projekcie.

W dniu 05.06.2018 od godz. 17 w "Krekolandii"

Stowarzyszenie „ŁW” w marcu tego roku w ramach Narodowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich złożyło wniosek do Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego na realizację projektu „Dla wspólnego dobra” i otrzymaliśmy dofinansowanie.

Nasza Parafia jest Partnerem, a Proboszcz Parafii działania te obejmuje swoim Patronatem.  

TUTAJ MOŻEMY SIĘ POCHWALIĆ, ŻE:  2789 wniosków, 351 z priorytetu 2  i tylko 22 z woj.warm.-maz.  Ogółem tylko 539 otrzymało dofinansowanie.

W ramach realizacji projektu będzie trochę rzeczy, które zostaną na trwałe w naszej Parafii, ale będą też i inne działania z których każdy chętny będzie mógł skorzystać.

Spotkania, prelekcje, szkolenia i warsztaty w projekcie służą podniesieniu aktywności mieszkańców w kierunku wielokierunkowej edukacji obywatelskiej. Zdobywanie wiedzy, doskonalenie umiejętności, uprawiania sportu i wyjazdy historyczne oraz integracyjno-edukacyjne to nasz sposób na integrację i solidarność międzypokoleniową. Przytaczając słowa Józefa Piłsudskiego: "Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości" realizując projekt podejmujemy się działań z zakresu edukacji historycznej, które poszerzą, wzbogacą wiedzę uczestników projektu o wartościach historycznych i patriotycznych oraz wzmocnią integrację lokalnej społeczności. W ramach projektu chcemy rozwijać i wzmacniać aktywność społeczną, w czym niezbędne jest włączanie osób różnych grup wiekowych we wspólne działania prowadzące do współpracy i akceptacji.

Realizując zasadę "łańcucha wzajemności" czyli wspierania się i uzupełniania wsparciem obejmiemy 50 osób w różnym wieku. Poprzez wspólne działania będziemy ograniczać zjawiska zamykania się w sobie i będziemy uaktywniać do wspólnego działania na rzecz innych. Zwiększymy możliwości praktycznej wymiany doświadczeń i wzrostu wiedzy uczestników projektu w zakresie aktywności społecznej. Zorganizujemy cykl działań zdrowotno-profilaktycznych, cykl działań historycznych oraz integracyjnych, które umożliwią rozwijanie kompetencji społecznych/obywatelskich.

W ramach cyklu zdrowotno-profilaktycznego zorganizujemy: szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, zakupimy defibrylator i zamontujemy go w specjalnej kapsule, tak aby można było z niego korzystać w każdej sytuacji. Przeprowadzimy warsztaty z segregacji śmieci, spotkanie z pszczelarzem i cykl rozgrywek w golfa piłką nożną.

W ramach cyklu historycznego odbędzie się prelekcja z historykiem przypominająca historię ostatnich 100 lat Polski, wyjazdy historyczne, przygotujemy program słowno–muzyczny na dzień 11 listopada.

Rok 2018 jest szczególnym rokiem do podjęcia tego rodzaju działań w społeczności lokalnej, z udziałem organizacji partnerskich z innych krajów, Polaków mieszkających za granicą, którym "Ojczyzna" i "Patriotyzm" leżą głęboko w sercu.

Jednym z integralnych elementów oferty są działania bezpośrednio dotyczące obchodów 100 lecia niepodległości Polski, ale pamiętając o historii narodowej, nie możemy zapominać o historii lokalnej, która składa się na narodową, dlatego wraz z uczestnikami projektu zaplanowaliśmy opracowanie „Albumu wspomnień”, bo czas płynie, a osoby tak szybko odchodzą i zabierają ze sobą swoje wspomnienia.

W cyklu integracyjnym planujemy zorganizowanie spotkań w „Krekolandii”, tak aby wspólnie się kształcąc wykonać niezbędne prace.

Uczestnicy będą mieli wpływ na wybór działań projektowych i sposób ich realizacji, co znacznie wpłynie na stworzenie długofalowych warunków przyjaznych do współpracy.

Miejscem realizacji zadania publicznego są miejscowości: Krekole i Samolubie (gmina Kiwity, Powiat Lidzbarski, kraina Warmia) oraz Krawczyki (gmina Bartoszyce, Powiat Bartoszycki, kraina Mazury), Woj. Warmińsko-Mazurskie.

Aby działania projektowe maksymalnie wspierały odbiorców, utrzymywały ich zainteresowanie projektem, a jednocześnie nie przemęczały oraz by racjonalnie kosztowały, przynosząc w zamian interesujące efekty (rezultaty) w zaplanowanych działaniach będzie uczestniczyć zróżnicowana grupa uczestników, która zawsze może się zwiększyć, w zależności od zaangażowania uczestników.

Oznacza to także, że biorąc udział w projekcie nie trzeba uczestniczyć we wszystkich działaniach, ale w wybranych.

Zainteresowani mogą wypełnić deklarację uczestnictwa oraz zgodę na przetwarzanie danych osobowych oraz wizerunku na potrzeby realizacji projektu.

Rekrutacja

Rekrutacja będzie miała charakter ciągły (przez cały czas realizacji projektu), co umożliwi, że zaangażują się w nią uczestnicy projektu już biorący w nim udział poprzez co przewidujemy, że prowadzonymi działaniami do udziału w projekcie zachęcimy również inne osoby nie zakwalifikowane bezpośrednio do projektu w początkowej jego fazie. Z osobami tymi przeprowadzona zostanie indywidualna rozmowa mobilizująco-kwalifikacyjna a osoby zgłaszające chęć uczestnictwa wypełnią deklarację, która będzie kwalifikowała do udziału w projekcie.

Projekt nie jest nastawiony na rekrutację uczestników jednej płci, ograniczeniem nie jest również wiek, status materialny czy pochodzenie.