Nazwa zadania publicznego Wartość projektu ogółem Kwota dotacji Donator Okres realizacji Partnerzy Zasoby kadrowe
Rozwój i wsparcie działalności artystycznej i kulturowej Gminy Kiwity 10.791,08 5.000,00 Gmina Kiwity 01.04.2011 - 31.08.2011   WOLONTARIAT Koordynator Grażyna PRZYTUŁA Pracownik Urszula OLESZKIEWICZ

"REGIONALNE RĘKODZIEŁO ARTYSTYCZNE"

KOORDYNATOR PROJEKTU: RADNA GMINY KIWITY, SEKRETARZ SWRW - GRAŻYNA PRZYTUŁA

OPIS ZADANIA

REALIZACJA ZADANIA PUBLICZNEGO: PROMOCJA GMINY, rozwój i wsparcie działalności artystycznej i kulturowej w okresie od 01.04.2011 do 31.08.2011 wspierana przez Gminę Kiwity

Wielu ludzi patrzy z obojętnością, ironią a nawet z lekceważeniem na to, co ludowe. Nawet ci, którzy obcowali od dzieciństwa z folklorem, uważają go za prymitywny. Nie należy się do końca dziwić takiemu podejściu, ponieważ to, co ludowe nie jest żadnym szczytem myśli i ducha ludzkości. Nikt nie zaprzeczy, że bardziej użyteczny w komunikacji międzyludzkiej jest telefon komórkowy niż ligawka, wygodniejszy sportowy strój niż gorset góralski, wznioślejsza poezja Norwida niż przyśpiewki weselne. Wszelkie jednak osiągnięcie techniczne czy wzrost kulturowy możliwy jest dzięki temu, co go zapoczątkowało. Kultura duchowa każdego narodu opiera się w dużej mierze na kulturze ludowej. Jest ona najgłębiej w historii zapuszczonym korzeniem, z którego naród czerpie bogactwo etyczne i estetyczne. Owszem, folklor i kulturę ludową wyróżnia pewien prymitywizm, prostota, banał, ponieważ dotyczy najpierw społeczności prymitywnych i plemiennych. Do naszych czasów przetrwało wiele prastarych mitów, rytuałów, obrzędów, zwyczajów, tańców, wytworów plastycznych, legend, przysłów i pieśni. Jest to stara, czasem przyżółkła, ale jakże cenna perła odziedziczona po przodkach.

Folklor jest tym, co przenosimy z pokolenia na pokolenie, dzielimy się i wzajemnie ubogacamy. Warto to utrwalić. Pokażmy siebie, tak aby ci co przyjdą po nas, znali nasze cenne talenty.

Celem głównym jest poznanie rodzajów rękodzieła ludowego, utrwalenie pojęcia - folklor oraz wyrabianie w uczestnikach świadomości potrzeby istnienia kultury ludowej.

W ramach celu głównego zrealizowane zostaną następujące cele szczegółowe:

  • pobudzenie i kreowanie świadomości kulturowej i regionalnej;

  • aktywizacja mieszkańców środowisk wiejskich do kultywowania rękodzielniczych tradycji warmińskich;

  • umożliwienie odkrycia własnego potencjału twórczego;

  • rozbudzenie wrażliwości i kreatywności;

  • radość tworzenia;

  • integracja mieszkańców Gminy Kiwity we wspólnym działaniu.

Zadanie w całości będzie realizowane w Gminie Kiwity we wsi Krekole. W tym celu wykorzystamy teren Krekolandii oraz siedzibę Stowarzyszenia.

 

Na terenie Gminy Kiwity jest wielu utalentowanych artystycznie ludzi ale nie ma warsztatów dla mieszkańców na których poznali by tradycyjne techniki rękodzielnicze. Takie zajęcia pozwolą zachować posiadane dziedzictwo kulturowe oraz umożliwią jego poznanie i przetrwanie poprzez czynny udział w tworzeniu i samodzielnym wykonywaniu dzieł artystycznych.

W okresie 15-30 kwietnia odbędzie się spotkanie organizacyjno – rekrutacyjne, w którym wezmą udział zainteresowani mieszkańcy, dzieci, młodzież i dorośli z Gminy Kiwity. Przewidujemy udział 30 osób. Przybyłym przedstawimy cele oraz planowane działania w ramach projektu. Na spotkanie zaproszony zostanie również instruktor – artysta ludowy, który zapozna obecnych z realizacją zajęć.

 

W okresie od 1 maja do 31 sierpnia 2011 roku uczestnicy podczas 10 czterogodzinnych spotkań pod kierunkiem instruktora – amatora, artysty ludowego, przygotują prace tradycyjną techniką rękodzielniczą.  Starsi mieszkańcy zaprezentują przyśpiewki ludowe oraz  przepisy kulinarne które organizatorzy spiszą i przygotują broszury. W czasie zajęć będzie wykonywana również prezentacja multimedialna z przebiegu projektu.

 

W maju odbędzie się również wyjazd edukacyjny do skansenu - Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku, który należy do najsłynniejszych w Polsce i jednocześnie najstarszych w Europie skansenów (etnograficznych muzeów na wolnym powietrzu).

W ostatnich dniach sierpnia odbędzie się spotkanie podsumowujące projekt z udziałem członków lokalnej społeczności na którym zaprezentujemy prace wykonane przez uczestników projektu, prezentację multimedialną z przebiegu projektu oraz rozdamy broszurki ze spisanymi przyśpiewkami ludowymi i przepisami potraw kulinarnych. Spotkanie to będzie miało na celu inicjowanie i wspieranie działalności kulturalnej naszego regionu.

Spotkanie 30.04.2011

14.05.2011

W dniu 14.05.2011r. na terenie Krekolandii, na świeżym powietrzu odbyła się praktyczna realizacja projektu.

21.05.2011. Działania projektu zostały połączone z działaniami rozwijającymi wśród uczestników wolontariat przyrodniczy

04.06.2011

11.06.2011_Wyjazd edukacyjny do skansenu w Olsztynku

11.06.2011_Zajęcia

18.06.2011

29.06.2011

02.07.2011

03.07.2011

16.07.2011

11.08.2011