Nazwa zadania publicznego Wartość projektu ogółem Kwota dotacji Donator Okres realizacji Partnerzy Zasoby kadrowe
Ekologia i ochrona dziedzictwa przyrodniczego. c) Czynna i bierna ochrona przyrody 5.876,29 4.196,56 Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego 15.03.2011 - 30.06.2011 Szkoła Podstawowa w Kiwitach WOLONTARIAT - Mariola JAGIEŁŁO - Mariola PRYSZLAK

"Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT"

KOORDYNATOR PROJEKTU: DYREKTOR SZKOŁY PODSTAWOWEJ W KIWITACH, WICEPREZES SWRW - MARIOLA JAGIEŁŁO

REALIZACJA ZADANIA PUBLICZNEGO Ekologia i ochrona dziedzictwa przyrodniczego c) czynna i bierna ochrona przyrody w okresie od 15.03.2011 do 30.06.2011 wspierana jest przez Zarząd Województwa Warmińsko - Mazurskiego.

 

Działania terenowe realizowane będą w lasach przyległych do miejscowości Kiwity, oraz na użytku ekologicznym „Bartniki”.

▪ Działania stacjonarne realizowane będą w oparciu o bazę Szkoły Podstawowej w Kiwitach.

 

OPIS ZADANIA

Działanie ma charakter nowatorski. Jest to pierwsze działanie w wyniku którego powstaną plansze dydaktyczne o tematyce ekologicznej, stanowiące pierwszy element w utworzeniu ścieżki ekologicznej. Zadanie umożliwia dzieciom praktyczne poznanie otaczającego świata, poprzez wycieczki rozbudza ciekawość przyrodniczą i inspiruje do aktywnych działań na rzecz ochrony środowiska.

Kiwity to gmina typowo rolnicza, położona na północnym skraju Pojezierza Olsztyńskiego. Zajmuje obszar 145,5 km 2 i liczy około 3750 mieszkańców. Niewątpliwym atutem gminy jest czyste, niczym nie skażone środowisko naturalne.

Na terenie gminy znajdują się rezerwaty przyrody, miejsca bardzo cenne pod względem ornitologicznym – użytek ekologiczny „Bartniki” o powierzchni około 92 ha (miejsce lęgowe wielu gatunków ptaków m.in., perkozów: dwuczubego, zausznika, rdzawo szyjnego, bąka, bączka, zielonki, kropiatki, rybitwy czarnej i zwyczajnej, jest również miejscem odpoczynku i żerowania ptaków przelotnych: batalionów, rycyków, brodźca, krzyki, ciekawostka jest występowanie na tym terenie żółwia błotnego), rezerwat przyrodniczy - „Mokradła Żegockie”, oraz liczne lasy.

 

Do lasu chodzimy po drewno, na grzyby, jagody, czasem na spacer. Tak do niego się przyzwyczailiśmy, że często gubimy gdzieś jego piękno, magię. Uciekają nam tajemnice, które chce zdradzić nam las. Dlatego wyruszymy w knieje leśne, poznamy rośliny, zwierzęta i pasjonujące historie, które opowiada las.

Celem głównym zadania jest zwiększenie świadomości i umiejętności na temat ochrony przyrody poprzez rozbudzenie zainteresowania grupy 15-20 dzieci w wieku 10-13 lat otaczającym światem przyrodniczym. Przybliżenie w sposób przystępny wiedzy na temat funkcjonowania i działań na rzecz ochrony lasu i jego mieszkańców.

Celem edukacji ekologicznej jest nabycie przez ucznia wiedzy o zagrożeniach środowiska a zwłaszcza środowiska lokalnego oraz konieczności zapobiegania i likwidowania zagrożeń. Uczeń poprzez udział w projekcie będzie miał możliwość nabycia wiedzy i umiejętności, które sprawią, że będzie człowiekiem odpowiedzialnym za stan środowiska, w którym żyje i pracuje.

Jednym z ważnych elementów edukacji ekologicznej jest jak najszerzej rozumiany kontakt z przyrodą. Dlatego też, poprzez wycieczki w teren, bezpośredni kontakt z przyrodą, wykonanie tablic dydaktycznych o tematyce ekologicznej uczniowie w sposób bezpośredni zetkną się z przyrodą.

Poprzez realizację projektu pragniemy zaszczepić w naszych podopiecznych umiłowanie do środowiska przyrodniczego oraz wyjaśniać reguły rządzące w przyrodzie.  

Dodatkowym elementem realizacji zadania będzie zaplanowanie wspólnie z biorącymi udział w projekcie wykonania tablic dydaktycznych o tematyce ekologicznej: warstwowa budowa lasu, charakterystyczne drzewa rosnące w lesie, bogactwo użytku ekologicznego „Bartniki”.

Zlecone do wykonania tablice zostaną umiejscowione na terenie przyległym do Szkoły Podstawowej w Kiwitach. Będą stanowiły pomoc dydaktyczną dla nauczycieli przyrody i biologii oraz staną się inspiracją do stworzenia szkolnej ścieżki ekologicznej.

Wykonane tablice dydaktyczne o tematyce ekologicznej ułatwią uczniom poznanie w sposób poglądowy treści ekologicznych oraz rozbudzą w nich chęć do podejmowania działań ekologicznych w najbliższym otoczeniu. Będą doskonałą pomocą dydaktyczną dla nauczycieli i uczniów.

W pierwszym tygodniu kwietnia odbędzie się spotkanie informacyjno – rekrutacyjne, w którym wezmą udział dzieci, uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej w Kiwitach. Na spotkaniu zostaną przedstawione cele oraz planowane działania w ramach projektu. O spotkaniu poinformujemy uczestników poprzez ogłoszenia.

W projekcie wezmą udział osoby, które zadeklarują pisemnie chęć udziału w projekcie (deklaracja podpisana przez rodziców/prawnych opiekunów). W przypadku większej ilości chętnych zostanie stworzona lista rezerwowa.

Spotkania/wycieczki

Spotkania będą odbywały się w okresie od 11 kwietnia do 17 czerwca (10 spotkań) jeden raz w tygodniu (1,5 godz. zegarowej).

Praca uczniów, zdobywanie nowej wiedzy i umiejętności podczas realizacji projektu odbywać się będzie metodami aktywizującymi w szczególności: metodą badawczą, obserwacją zjawisk zachodzących w środowisku. Zaproponujemy uczniom również metodę projektu, metaplanu, tworzenia map (pojęciowych).

Spotkanie podsumowujące

Beneficjenci zaprezentują materiały, które powstały w trakcie realizacji projektu (prezentacja multimedialna, zdjęcia). Zostaną zamontowane tablice dydaktyczne o tematyce ekologicznej, wykonane przez Biuro Reklam. Na spotkanie zostaną zaproszone władze samorządowe i uczniowie szkoły. Przewidujemy, że w spotkaniu weźmie udział 40 osób. Beneficjenci wypełnią ankietę ewaluacyjną, której wyniki zostaną przedstawione na stronie internetowej Stowarzyszenia www.swrw.pl oraz szkoły www.kiwitysp.republika.pl

Spotkanie informacyjne

W dniu 6 kwietnia odbędzie się spotkanie informacyjno - rekrutacyjne uczestników projektu "Z ekologią za Pan Brat"

8.04.2011

15.04.2011

15 kwietnia odbyło się pierwsze wyjście do lasu w ramach realizacji projektu „Z ekologią za Pan Brat”.

Uczestnicy projektu mieli za zadanie zaobserwowanie pierwszych zmian jakie zaszły już w lesie. Sfotografowaliśmy pierwsze wiosenne kwiaty: fiołki, zawilce i przylaszczki oraz pierwsze pąki na drzewach i krzewach.

19.04.2011

29.04.2011

13.05.2011

27.05.2011

3.06.2011

7.06.2011

10.06.2011

17.06.2011

20.06.2011