Dotychczasowy model i działania prowadzone przez Stowarzyszenie związane z udzielaniem pomocy w zakupie leków i wyrobów medycznych

W zakresie udzielania pomocy w zakupie leków i wyrobów medycznych działanie projektu jest pionierskim działaniem stowarzyszenia.

Ze względu na duże bezrobocie i trudną sytuację materialną wiele rodzin kwalifikuje się do korzystania z różnych form pomocy GOPS/MOPS, ale niekoniecznie z tej pomocy korzysta, a składa się na to wiele czynników.

„Łańcuch Wzajemności” jest organizacją, która przyjęła na siebie zadania związane ze wspieraniem rozwoju, rozwiązywaniem problemów i niesieniem pomocy osobom, rodzinom i organizacjom w otaczającym nas środowisku,  niezależnie, czy są to mieszkańcy miasta czy wsi. 

Stowarzyszenie w zakresie własnych działań związanych z udzielaniem pomocy w zakupie leków i wyrobów medycznych ma bardzo małe doświadczenie ograniczające się do bardziej prywatnego pomagania przez Członków Stowarzyszenia osobom w zakupie leków (wsparcie finansowe indywidualne) oraz zaangażowania w pomoc zakupu wózka inwalidzkiego elektrycznego, początkowo używanego, a następnie pomoc w procedurze zakupu nowego wózka elektrycznego ze środków PFRON.

Udział w konkursie grantowym Razem Możemy Więcej 2023, edycja XI jest działaniem Stowarzyszenia nowatorskim, w nowym kierunku pomocy osobom i rodzinom, bezpośrednio związanym z pomocą w zakupie leków oraz innych wyrobów medycznych, gdzie stwierdzamy coraz większe potrzeby i problemy. Jest to kierunek dający nowe możliwości naszej organizacji w obliczu nowych zagrożeń, jakim jest coraz bardziej ubożejące społeczeństwo.

Poza tym Stowarzyszenie wyróżnia się innymi nowatorskimi działaniami w zakresie pomocy potrzebującym, m.in. takimi jak:

1) od 2008 roku na terenie „Krekolandii” (teren zagospodarowywany przez Stowarzyszenie po byłej OSP w Krekolach) udostępnia lokalnej społecznej posiadane zaplecze rekreacyjno-sportowe oraz użycza chętnym wszelkiego rodzaju sprzęt do ćwiczeń/sprzęt sportowy zakupywany ze środków własnych oraz w ramach realizacji projektów. Forma ta jest powszechna. Teren jest ogólnodostępny, co powoduje, że mieszkańcy mogą samodzielnie organizować sobie zajęcia sportowe.

2) od 2015 roku prowadzi działalność statutową w zakresie nieodpłatnego (bez prowizji) pośrednictwa finansowego skierowane do osób mających trudności z wykonywaniem we własnym zakresie opłat za media, itp. (Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPB3/423-454/14/PS).

3) od 2016 roku nieodpłatnie użycza osobom potrzebującym wózki inwalidzkie, chodziki, kule łokciowe, łóżko rehabilitacyjne i inne, które otrzymujemy na bieżąco, w miarę potrzeb, w darze od partnerskiej organizacji “Frauen helfen Frauen” („Kobiety pomagają Kobietom”) z Niemiec. 

4) od 2018 roku udostępnia lokalnej społeczności i ponosi koszty  utrzymania zamontowanego przez stowarzyszenie w centrum wsi defibrylatora zewnętrznego AED (urządzenie do ratowania życia). 

5) od 2020 roku nieodpłatnie użycza potrzebującym 2 ozonatory (generatory ozonu) służące do oczyszczania i odświeżania powietrza w pomieszczeniach.

6) na bieżąco prowadzi działalność wspierającą osoby potrzebujące, a w latach 2011-2013 i 2019-2020 również bezdomne, w kierunku wspierania i wyprowadzania ich z bezdomności.

7) od 2021 roku prowadzi dla osób potrzebujących „Społeczny Dom Darów Rzeczowych”.

8) od 2021 roku z wykorzystaniem pomieszczeń budynku i wiaty nadzoruje działanie Ogólnodostępnego Punktu Wzajemnej Pomocy i bezpośredniego wspierania potrzebujących przez osoby wspierające i pomagające.

9) w 2021 roku w wyniku partnerstwa z Katolickim Liceum Ogólnokształcącym w Lidzbarku Warmińskim Stowarzyszenie poprzez zakup materiałów i sprzętu laboratoryjnego wsparło kwotą ponad 2800,00 zł. rozwój pracowni chemicznej.

10) biuro stowarzyszenia jest dostępne dla osób potrzebujących. Tutaj ma również swoją siedzibę rozwijający swoją działalność w stowarzyszeniu Klub Wolontariusza.

Stowarzyszenie w zakresie pomocy społecznej, humanitarnej i charytatywnej jest członkiem:

1) od 2010 roku - Federacji Organizacji Socjalnych Województwa Warmińsko-Mazurskiego „FOSa”,

2) od 2011 roku – Sieci na rzecz seniorów Warmii i Mazur,

3) od 2015 roku – Klubu Polskiej Akcji Humanitarnej PAH SOS (karta członkowska nr KO2394).

4) w latach 2010 do 2015 było aktywne we współpracy z Bankiem Żywności. Obecnie współpraca ta jest doraźna.

Stowarzyszenie w realizacji działań w zakresie pomocy społecznej działa w partnerstwie z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Kiwitach (porozumienie z 2012 roku) oraz od 2017 roku w sprawach przeciwdziałania przemocy w rodzinie z Gminą Kiwity.