Merytoryczne informacje o projekcie

1. Tytuł Projektu

„Znaj sąsiada swego”

2. Okres realizacji Projektu

Od 01.04.2023 do 29.02.2024

3. Zasięg terytorialny Projektu

Powiat Lidzbarski i Powiat Bartoszycki

4. Beneficjenci Projektu

X

dzieci i młodzież

X

osoby niepełnosprawne

X

osoby przewlekle chore

X

osoby bezdomne

X

Seniorzy

X

inni, jacy? osoby samotne, niezaradne i uzależnione

5. Liczba Beneficjentów Końcowych Projektu:

Minimum 10 osób/rodzin

Cel i zakładane rezultaty Projektu

1) wsparciem obejmiemy minimum 10 rodzin/osób potrzebujących/beneficjentów końcowych.

2) zdiagnozujemy problem do opracowania planów kolejnych działań

3) we współpracy z Fundacją DOZ wypracujemy sposoby na zwiększenie wiedzy o możliwościach wspierania w zakresie zakupu leków oraz innych wyrobów medycznych

4) wypracujemy własne sposoby pozyskiwania partnerów i środków finansowych na zwiększenie możliwości wspierania osób potrzebujących w zakupie leków oraz innych wyrobów medycznych

5) nawiążemy kontakty z innymi organizacjami w celu wymiany doświadczeń i współpracy

6) chcemy wyzwolić w ludziach chęć wzajemnego pomagania sobie poprzez promowanie w lokalnej społeczności zbiórek urodzinowych na FB, z których środki przeznaczymy na wsparcie zakupu leków oraz innych wyrobów medycznych (jako wkład własny).

Metody osiągnięcia celu oraz sposób dotarcia do Beneficjentów Końcowych

1) Wykorzystanie własnej wiedzy i rozeznania  wynikającego z dotychczasowej działalności

2) Promowanie zakładania na FB zbiórek urodzinowych na rzecz wsparcia realizacji projektu

3) Nawiązywanie tematycznych partnerstw z lokalnymi przedsiębiorcami i innymi organizacjami oraz instytucjami społecznymi

4) Koordynatora będą wspierać wolontariusze i członkowie Stowarzyszenia, którzy również będą mogli na przyjętych zasadach być beneficjentami końcowymi projektu.

5) Weryfikacja osób do udziału w projekcie będzie trudna, szczególnie ze względu na sposób udzielanej pomocy. Na naszym terenie są nie tylko osoby, o których tzw. „cały świat” wie, że są w potrzebie. Są też rodziny/osoby ciężko pracujące, zarabiające i mające większe lub mniejsze, stałe lub czasowe trudności materialne i są też osoby nie dające sobie rady, ale znajdujące czas i pieniądze na inne rzeczy, bez myślenia o sobie, o swoich bliskich, o wspólnym jutrze, bo przecież im się „wszystko należy”.

Mamy nadzieję, że w trakcie realizacji tego projektu uda nam się wypracować sposób na pomaganie osobom, które naszego wsparcia naprawdę potrzebują.

Przystępując do projektu Fundacji DOZ „Razem możemy więcej” wstępnie ustaliliśmy, że w weryfikacji osób, które otrzymają pomoc będą w kolejności: 1) wykorzystanie wiedzy członków Stowarzyszenia i Wolontariuszy Stowarzyszenia o sytuacji osób będących w trudnej sytuacji, 2) ankiety/oświadczenia tych osób o ich sytuacji i potrzebie wsparcia, niezależnie od kryterium dochodowego określonego w ustawie o pomocy społecznej, 3) ewentualne inne dodatkowe informacje ułatwiające podjęcie decyzji o udzieleniu pomocy w zakupie leków oraz innych wyrobów medycznych doraźnie lub w dłuższej perspektywie.

Sposób weryfikacji tych osób w trakcie realizacji projektu dla jej przejrzystości może zostać dopracowany/douszczegółowiony, w szczególności w zakresie danych osób podlegających ochronie zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.

Partnerzy Projektu

Startując w 2023 roku do konkursu Fundacji DOZ „Razem możemy więcej” w początkowej fazie, w pierwszym roku jego realizacji nie zawarliśmy jeszcze umów z potencjalnymi partnerami i będziemy to robić w trakcie realizacji projektu, dlatego w pierwszej kolejności partnerem w projekcie jest lokalna społeczność. Na takiej podbudowie będziemy promowali realizację projektu i zachęcali kolejnych partnerów z różnych dziedzin życia i grup społecznych, w tym samorząd i biznes, z którym aktualnie współpracujemy w innym zakresie. Uważamy, że na początek to wystarczy, aby rozwinąć możliwości naszej organizacji w kierunku rozwoju współpracy z Fundacją DOZ, by w kolejnych edycjach Programu obejmować pomocą w zakupie leków oraz innych wyrobów medycznych większą ilość osób.

Założyliśmy, że osoby chcące wesprzeć nasze działanie będą zakładały zbiórki urodzinowe na FB, których cel w 2023 roku został określony na pomoc w zakupie leków dla potrzebujących. Będziemy również wdrażać jako wkład własny organizacji środki pochodzące ze składek członkowskich i darowizn.

Koordynatorzy, Wolontariusze i członkowie wspierający osoby potrzebujące i pośredniczące w działaniach promocyjnych projektu również będą mogły na przyjętych zasadach być beneficjentami końcowymi projektu.

Analizując ryzyko zagrożeń, które mogłoby wpłynąć na niepowodzenie zaplanowanych działań posiadamy inne środki własne, w tym z 1% i darowizn, które są naszym zabezpieczeniem, aby wywiązać się z zawartej z Fundacją umowy.

Przewidywana przez Stowarzyszenie forma realizacji Kart projektu

Przewidujemy bezgotówkową formę wykorzystania kart projektu, które będą realizowane głównie w miejscowościach Lidzbark Warmiński i Bartoszyce.

Wstępna informacja o sposobie użycia karty aptecznej, z adresami aptek w Lidzbarku Warmińskim i Bartoszycach

1) Otrzymane od Stowarzyszenia „Łańcuch Wzajemności” karty apteczne poświadczają prawo do nabycia będących w ofercie apteki leków i wyrobów medycznych do ustalonej kwoty, określonej przez nominał karty, w aptekach ogólnodostępnych i punktach na terenie Polski. W naszym projekcie przewidujemy bezgotówkową formę wykorzystania kart projektu, które będą realizowane głównie w miejscowościach Lidzbark Warmiński i Bartoszyce, co nie ogranicza wykorzystania ich w innych miejscowościach.

2) Zaleca się korzystanie ze stacjonarnych aptek ze znakiem DOZ znajdującym się nad wejściem do apteki, w których realizowana jest bezgotówkowa forma płatności (za pomocą otrzymanych kart).

3) W przypadku zamówień internetowych należy wcześniej sprawdzić w aptece stacjonarnej (tam gdzie będą leki odbierane), czy wszystkie produkty uzyskają dofinansowanie za pomocą otrzymanej od Stowarzyszenia karty.

4) W przypadku chęci skorzystania z apteki innej niż DOZ przed realizacją zakupu należy skontaktować się z: Nina RYBAK, tel. 725067135 lub Ryszard PRZYTUŁA, tel. 512280013, którzy udzielą dodatkowych niezbędnych informacji

5) W ramach zakupu leków itp. i zapłaty otrzymaną kartą apteczną nie wszystkie leki są dostępne. Niektóre, takie jak kosmetyki i leki robione bez recepty nie mogą być opłacone za pomocą otrzymanej karty.

6) Zaleca się przed zakupem upewnienie się u aptekarza, czy za lek, który chcemy kupić można zapłacić kartą DOZ.

7) Zaleca się, aby podstawą rozliczenia kart DOZ otrzymanych od Stowarzyszenia „Łańcuch Wzajemności” były faktury stwierdzające zakup. W przypadku trudności należy o tym poinformować: Nina RYBAK, tel. 725067135 lub Ryszard PRZYTUŁA, tel. 512280013, którzy udzielą dodatkowych niezbędnych informacji.

ADRESY NAJBLIŻSZYCH APTEK REALIZUJĄCYCH FORMĘ BEZGOTÓWKOWĄ ZAKUPU LEKÓW:

1) Apteka w Lidzbarku Warmińskim, ul. Pl. Konstytucji 3-go Maja 3,

2) Apteka w Lidzbarku Warmińskim, ul. Poniatowskiego 2,

3) Apteka w Bartoszycach, ul. Starzyńskiego 28,

4) Apteka w Bartoszycach, ul. Wyszyńskiego 26.