PLAN

1)W okresie od maja do listopada odbędzie się 6 – 2 godzinnych pobytów w Termach Warmińskich, na basenie w Lidzbarku Warmińskim.

2)W okresie od maja do listopada odbędzie się 3 – 2 godzinnych wejść na kręgielnię w Termach Warmińskich, w Lidzbarku Warmińskim.

3)W okresie od czerwca do listopada odbędą się 3 - 2 godzinne zajęcia fitness na świeżym powietrzu.

4)W okresie od czerwca do listopada odbędzie się 5 – 2 godzinnych warsztatów na temat „zdrowej żywności”.

5)W okresie od maja do listopada odbędą się 4 – 1 godzinne warsztaty użycia defibrylatora. Odbiorcami praktycznego pokazu będzie społeczność lokalna. Stowarzyszenie posiada już zamontowany w centrum wsi defibrylator, dlatego aby jego obsługa była znana dla każdego i aby nikt w sytuacji zagrożenia życia nie miał obaw przed jego użyciem planujemy przeprowadzenie serii praktycznych pokazów.
6)W okresie od czerwca do listopada odbędzie się 2 dniowy wyjazd edukacyjno – integracyjny, m.in. do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej-Podlaski Ogród Ziołowy.
Osobom starszym, w przypadku takiej potrzeby zapewnimy pomoc wolontariuszy (10 godz.).

Przewidujemy, że w poszczególnych działaniach będzie brała udział różna liczba osób określona w działaniach, w zależności od zainteresowania uczestników. W przypadku większego zainteresowania zwiększymy ilość uczestników.

REALIZACJA CYKLU EDUKACYJNEGO ZDROWOTNO-PROFILAKTYCZNEGO:

DZIAŁANIE NR 1 cyklu edukacyjnego zdrowotno-profilaktycznego: 2 godzinne pobyty w Termach Warmińskich, na basenie w Lidzbarku Warmińskim

Wybrane foto

Uczestnicy mieli możliwość korzystania z zasobów Term Warmińskich. W trakcie zajęć poznawali jaki wpływ na samopoczucie, sprawność, kondycję fizyczną i zdrowie ma woda.

Zajęcia na basenie miały na celu rozbudzenie zainteresowania uprawianiem sportu. Uczestnicy mieli zapewniony transport, poczęstunek  oraz opłatę wejść na basen.

PODSUMOWANIE

W okresie od lipca do października w dniach: 1) 17.07.2020 - 27 uczestników, 2) 21.07.2020 - 26 uczestników, 3) 24.07.2020 - 31 uczestników, 4) 02.08.2020 – 26 uczestników, 5) 04.08.2020 - 25 uczestników, 6) 10.08.2020 - 35 uczestników, odbyło się 6 – 2 godzinnych pobytów w Termach Warmińskich, na basenie w Lidzbarku Warmińskim.
Ponadto na złożoną w dniu 09.10.2020 do Opiekuna projektu prośbę w zakresie wykorzystania zaoszczędzonej kwoty w działaniach merytorycznych i przeprowadzenie większej ilości działań w zakresie wolontariatu i cyklu edukacyjnego po uzyskaniu akceptacji odbyły się 2 dodatkowe wyjazdy na basen: 1) 14.10.2020 - 23 uczestników, 2) 16.10.2020 - 23 uczestników.  

Celem zajęć było rozbudzenie zainteresowania uprawianiem sportu i korzystaniem z basenów wodnych. Uczestnicy mieli zapewniony transport, poczęstunek oraz opłatę wejść na basen.
Nad bezpieczeństwem, w porozumieniu z ratownikami czuwał koordynator oraz wolontariusze wspierający koordynatora i posiadający umiejętności i odpowiednią wiedzę.
Uczestnicy korzystali z zasobów Term Warmińskich w trzech strefach.
Analiza ankiet przed i po zajęciach na basenie potwierdza, że woda ma bardzo duży wpływ na samopoczucie, sprawność, kondycję fizyczną i zdrowie uczestników.  
Zwiększenie ilości uczestników nie miało negatywnego wpływu na ogólną kwotę dofinansowania i osiągnięcie zaplanowanych rezultatów.
Dojazd uczestników na zajęcia odbywał się pojazdem Stowarzyszenia, do którego ze środków dofinansowania było zakupione paliwo.

DZIAŁANIE NR 2 cyklu edukacyjnego zdrowotno-profilaktycznego: 2 godzinne korzystanie z kręgielni w Termach Warmińskich, w Lidzbarku Warmińskim

Wybrane foto

Kręgle są sposobem  na poprawę kondycji fizycznej i samopoczucia, co przekłada się na zdrowie.

Uczestnicy mieli zapewniony transport, poczęstunek oraz opłatę  torów kręglarskich.

Zajęcia prowadził i nad bezpieczeństwem czuwał Wolontariusz posiadający umiejętności i odpowiednią wiedzę.

PODSUMOWANIE

W okresie od lipca do października odbyło się 3 – 2 godzinnych wejść na kręgielnię w Termach Warmińskich, w Lidzbarku Warmińskim, zaplanowanych każdorazowo dla
grupy 10-15 osób.   
Uczestnicy mieli zapewniony transport, poczęstunek oraz opłatę torów kręglarskich. Zajęcia poprowadzi i nad bezpieczeństwem czuwał Wolontariusz wspierający koordynatora, posiadający umiejętności i odpowiednią wiedzę.
Uczestnicy zarówno przed jak i po spotkaniach na kręgielni wypełnili ankiety ewaluacyjne, które w 100% potwierdzają, że kręgle są bardzo dobrym sposobem na poprawę kondycji fizycznej i samopoczucia oraz zasadniczo wpływają na zdrowie psychiczne.
Zajęcia na kręgielni odbywały się w dniach: 1) 26.07.2020 - 34 uczestników 2) 10.08.2020 - 29 uczestników, 3) 15.10.2020 - 31 uczestników  
Ankiety oraz analizy ankiet zostały dołączone do akt projektu.
Dojazd uczestników na zajęcia odbywał się pojazdem Stowarzyszenia, do którego ze środków dofinansowania było zakupione paliwo.

DZIAŁANIE NR 3 cyklu edukacyjnego zdrowotno-profilaktycznego: zajęcia fitness na świeżym powietrzu

Zajęcia fitness na świeżym powietrzu w dniu 31.07.2020

Zajęcia fitness odbywały się na świeżym powietrzu. Ich zadaniem jest  poprawa sprawności fizycznej, koordynacji, równowagi oraz zwiększenie ruchomości stawów, a przede wszystkim zachęcanie do uprawiania sportu w każdym wieku.

Zajęcia fitness na świeżym powietrzu w dniu 08.08.2020

Podczas zajęć fitness zachęcano do wykonywania prostych ćwiczeń, mających  zachęcać do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu, uprawiania sportu oraz promowania siłowni zewnętrznych do uprawiania codziennych ćwiczeń.

Zajęcia fitness na świeżym powietrzu w dniu 22.09.2020

PODSUMOWANIE

3)W dniach 31.07.2020, 08.08.2020 oraz 22.09.2020 odbyły się 3 - 2 godzinne zajęcia fitness na świeżym powietrzu, zaplanowane każdorazowo dla grupy 10-15 osób. Zajęcia odbywały się na placu należącym do Stowarzyszenia, na którym znajdują się elementy fitness i elementy małej architektury.
W projekcie przewidywaliśmy zakup dodatkowych 3 elementów fitness w celu zabezpieczenia prowadzonych ćwiczeń, jednak ze względu na to, że prowadzoną procedurę sprzedaży Stowarzyszeniu przez Gminę Kiwity terenu „Krekolandii” i ewentualne remonty budynku, co w dużym zakresie zmniejszy możliwości działań rekreacyjno-społecznych Stowarzyszenia na tym terenie z udziałem lokalnej społeczności i więcej działań  będzie musiało być prowadzonych w oparciu o inne zasoby Stowarzyszenia, w tym o biuro Stowarzyszenia oraz o zasoby wielokrotnego partnera Stowarzyszenia Parafię Krekole, w dniu 08.09.2020 zwracaliśmy się z prośbą o wyrażenie zgody na zakup zamiast elementów fitness elementów sprzętu multimedialnego. Zaplanowane wcześniej do zakupu elementy fitness można będzie przesunąć na inny termin, bez większej szkody w realizacji zaplanowanych działań, szczególnie, że w przypadku remontu te elementy fitness już posiadane trzeba będzie czasowo przenieść w inne miejsce, gdzie w miarę możliwości będziemy mogli mieć nad nimi nadzór w zakresie bezpieczeństwa w ich używaniu. W dniu 01.10.2020 w tym zakresie został podpisany aneks do umowy.
Zajęcia fitness na świeżym powietrzu odbywały się pod nadzorem instruktora/osobę posiadającą certyfikat gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej/ osobę ze środowiska lokalnego posiadającą odpowiednią wiedzę w zaplanowanym zakresie oraz duże umiejętności bezkonfliktowego angażowania uczestników do pracy w grupie z którym została zawarta umowa zlecenie.
Uczestnicy projektu pod jego nadzorem wykonywali ćwiczenia, których celem było wpływanie na ich zdrowie i sprawność, a szczególnie zachęcanie do uprawiania sportu przez osoby w różnym wieku oraz uświadamianie jak ważny dla naszego zdrowia jest ruch i sport. Uczestnikom zapewniony był zdrowy poczęstunek.

Zajęcia prowadzone w kierunku samodzielnego rozwoju aktywności fizycznej na posiadanym przez Stowarzyszenie sprzęcie fitness rozpoczęły się wypełnieniem ankiety ewaluacyjnej przed zajęciami.
Zajęcia każdorazowo były skierowane na rozwijanie sprawności fizycznej, uświadomienie znaczenia ruchu dla zdrowia człowieka, zachęcanie do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu oraz uprawiania sportu i wykonywanie prostych ćwiczeń gimnastycznych. Do każdych zajęć miał przygotowany plan, który został dołączony do akt projektu.
Najpierw uczestnicy uczyli się jak przygotować organizm do wysiłku fizycznego, to znaczy jak prawidłowo wykonać rozgrzewkę. Instruktor pokazywał jak wykonuje się poszczególne ćwiczenia na urządzeniach fitness, po czym uczestnicy wykonywali ćwiczenia na każdym urządzeniu po min. 8-10 min. Każde spotkanie trwało minimum 2 godziny zegarowe.
Pierwsze zajęcia odbyły się w dniu 31.07.2020. Uczestnicy ćwiczyli marsz w miejscu, rozciąganie nadgarstków, krążenie ramion, oburącz, naprzemiennie, skrętoskłony, ruchy głowy w prawo, w lewo, przód, tył, półprzysiad, napinanie mięśni brzucha, ćwiczenia oddechowe, dmuchanie piórka, liścia, trawy, przejście równoważne, po wyznaczonej linii (trawa). W spotkaniu wzięło udział 34 osób.
Drugie zajęcia odbyły się w dniu 08.08.2020. Uczestnicy ćwiczyli marsz w miejscu, wykonanie skrętów przez prawe i lewe ramię z jednoczesnym klaśnięciem, bieg w miejscu z wysokim podnoszeniem kolan, krążenie ramion, oburącz, naprzemiennie, krążenie głową, półprzysiad, napinanie mięśni brzucha, pozycja narciarska, wspinanie się na palce, pięty, krążenie stopą P, L - leniwe ósemki, krążenie bioder. W spotkaniu wzięło udział 34osób.

Trzecie zajęcia odbyły się w dniu 22.09.2020. Uczestnicy poznawali różne formy aktywnego wypoczynku i byli zachęcani przez instruktora do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu oraz uprawiania sportu mającego na celu rozumienie konieczności codziennych ćwiczeń gimnastycznych. Wykonywali wymachy rąk - naprzemienne, bieg w miejscu z wysokim podnoszeniem kolan, krążenie ramion, oburącz, naprzemiennie, krążenie głową, tułowiem, naprzemienne podnoszenie kolan z jednoczesnym dotykaniem do ugiętego łokcia, skłony tułowia, półprzysiad, napinanie mięśni brzucha, pozycja narciarska, wspinanie się na palce, pięty, krążenie stopą P, L - leniwe ósemki, krążenie bioder. W spotkaniu wzięło udział 28 osób.
Ponadto na złożoną w dniu 09.10.2020 do Opiekuna projektu prośbę w zakresie wykorzystania zaoszczędzonej kwoty w działaniach merytorycznych i przeprowadzenie większej ilości działań w zakresie wolontariatu i cyklu edukacyjnego po uzyskaniu w dniu 14.10.2020 akceptacji odbyły się 2 dodatkowe zajęcia fitness na świeżym powietrzu.
Czwarte zajęcia odbyły się w dniu 21.10.2020. Instruktor prowadził działania, których celem było uświadamianie uczestnikom znaczenia ruchu dla zdrowia człowieka i łączenia uprawiania sportu z rekreacją na świeżym powietrzu oraz znaczenia współpracy i współdziałania oraz zachęcanie do aktywności ruchowej na świeżym powietrzu i uprawiania sportu. Uczestnicy wykonywali skrętoskłony, skłony tułowia, wykonywali skręty przez prawe i lewe ramię z jednoczesnym klaśnięciem, ćwiczyli bieg w miejscu z wysokim podnoszeniem kolan, krążenie ramion, oburącz, naprzemiennie, przysiady, lekki trucht między naturalnymi przeszkodami, wspinanie się na palce, pięty, krążenie stopą P, L - leniwe ósemki i krążenie bioder. W spotkaniu wzięło udział 25 osób.
Piąte zajęcia odbyły się w dniu 23.10.2020. Dodatkowym elementem tych zajęć było łączenie ćwiczeń fizycznych z aktywnością społeczną/integracją międzypokoleniową oraz wzmacnianie organizmu i budowanie odporności.
Uczestnicy wykonywali marsz między naturalnymi przeszkodami, podnoszenie kolan z jednoczesnym dotykaniem do łokci, krążenie ramion, oburącz, naprzemiennie, krążenie głową, wymachy ramion i krążenie bioder. W spotkaniu wzięło udział 28 osób.
Na zakończenie każdych zajęć instruktor prowadził i uczył wykonywać ćwiczenia rozluźniające/uspokajające w celu rozluźnienia mięśni i zmniejszenia napięcia po wysiłku fizycznym, relaksacji psychicznej oraz poprawy ukrwienia mięśni.
W wyniku analizy ankiety po zakończeniu zajęć fitness na świeżym powietrzu, którą wypełniło 15 uczestników 60% z nich polubiło uprawianie sportu, co dotychczas robiło zaledwie 20%. 74% odpowiedziało, że należy uprawiać sport każdym wieku i tyle samo, że ćwiczenia fizyczne są potrzebne w życiu człowieka. Niestety, tylko 13% swoją sprawność fizyczną oceniło jako bardzo dobrą.
Ankiety oraz analizy ankiet zostały dołączone do akt projektu.
Dla osób potrzebujących mających problem z dotarciem na zajęcia dowóz uczestników na zajęcia odbywał się pojazdem Stowarzyszenia, do którego ze środków dofinansowania było zakupione paliwo.

DZIAŁANIE NR 4 cyklu edukacyjnego zdrowotno-profilaktycznego: warsztaty na temat "zdrowej żywności"

 

Warsztaty na temat "zdrowej żywności" w dniu 14.07.2020

Tematem przewodnim pierwszych warsztatów były koktajle: warzywne  i owocowo-warzywne.  Rozpoczęliśmy od prezentacji multimedialnej, zawierającej podstawowe informacje na temat komponowania koktajli.

Kolejny etap spotkania to praktyczne działanie, uczestnicy wykonali 3 różne koktajle. Podstawą wszystkich był kolor zielony, czyli warzywa i owoce koloru zielonego, królował szpinak i awokado. Najprzyjemniejsza część warsztatów degustacja tego co sami przygotowaliśmy i oczywiście wymiana zdań na temat smaków. Zdania były podzielone.

Warsztaty na temat "zdrowej żywności" w dniu 17.07.2020

Bohaterem tych warsztatów  były zioła, te najbardziej popularne w Polsce, czyli: bazylia, tymianek, mięta, oregano, majeranek. Sprawdzaliśmy jak dodatek ziół zmienia smak twarogu, czy można przygotować potrawę bez używania soli.

Warsztaty na temat "zdrowej żywności" w dniu 21.07.2020

Dzisiaj zajęliśmy się tematem „Kalorie”- definicja puste kalorie, tabela popularnych produktów ich wartość kaloryczna, dzienne zapotrzebowanie organizmu na kalorie, ciekawostki o kaloriach.

W części praktycznej przygotowywaliśmy smaczne, mało kaloryczne pasty do kanapek.

Warsztaty na temat "zdrowej żywności" w dniu 23.07.2020

Warsztat numer 4 poświęcony był popularnym w naszej kuchni i ogrodzie warzywom i owocom. Z prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się o bogactwie witamin i minerałów. Następnie uczestnicy przygotowali trzy różne sałatki owocowe. Stałym elementem każdych warsztatów jest degustacja i wymiana zdań na temat smaków.

Warsztaty na temat "zdrowej żywności" w dniu 28.07.2020

Podczas tych warsztatów odkrywaliśmy walory smakowe i odżywcze dwóch popularnych polskich warzyw: kalafiora i brokuła.

Kalafior i brokuł stanowił bazę do przygotowania różnorodnych sałatek.

PODSUMOWANIE

W okresie od 14 do 28 lipca odbyło się 5 – 2 godzinnych warsztatów na temat „zdrowej żywności”, planowanej każdorazowo dla grupy 10-15 osób. Jednak jak przewidywaliśmy analizując ryzyka, że mogą w zależności od zainteresowania uczestników w warsztatach może brać udział różna ich ilość. Zwiększenie ilości uczestników nie miało negatywnego wpływu na ogólną kwotę dofinansowania i i osiągnięcie zaplanowanych rezultatów.
Warsztaty były prowadzone na bazie Stowarzyszenia z wykorzystaniem posiadanego i zakupionego sprzętu.
Podczas warsztatów uczestnicy zgodnie z założeniami w ofercie poznawali maksymę: „Jesteś tym, co jesz”. Dowiedzieli się, jaki jest związek między tym, jak się czują, ile mają energii, a tym, co jedzą. Instruktor uczył ich jak rozróżniać, które pokarmy są zdrowe, a które nie i ile mają kalorii. W dyskusjach zwracał uwagę wybierając produkty spożywcze, jakie dodatki są zdrowe, a jakich należy unikać, jak odczytywać etykiety produktów, itp.
Jednym z tematów spotkań były również zioła, które w naszej kuchni odgrywają ważną rolę: - - podnoszą smak i wygląd dań a ich aromaty wpływają na całą potrawę,
- są źródłem witamin, składników mineralnych,
- wpływają na nasze zdrowie i wygląd.
Uczestnicy poznawali walory i zastosowanie w kuchni kilku podstawowych ziół tj. bazylia, mięta, oregano, tymianek, pietruszka, koper itp.
Instruktor zachęcał ich do stworzenia swojej własnej uprawy ziół, bądź w przydomowym ogródku, bądź w doniczkach, co jak wynika z prowadzonych rozmów osiągnęło swój cel, szczególnie po odbytym wyjeździe edukacyjno-integracyjnym.
Analizując ankiety wiedzy przed warsztatami i po warsztatach wiedza wśród uczestników z zakresu zdrowego żywienia wzrosła w stopniu bardzo dobrym 87%, w stopniu dobrym u 13% uczestników.
W trakcie warsztatów duże znaczenie miało poznawanie żywności przetworzonej i słodzonej, jako najbardziej niezdrowej, a ich celem było przekonanie uczestników, że warto sięgać po owoce i warzywa oraz napić się wody lub soku, aby mieć nieograniczone pokłady energii i dbać o swoje zdrowie oraz kondycję fizyczną.  
Realizując warsztaty na temat „zdrowej żywności” przewidywaliśmy, że trwałością projektu będzie zmiana myślenia na temat zdrowych produktów i ich praktycznego wykorzystywania w codziennym życiu co możemy określić na 78% na bardzo wysokim poziomie.
Podczas każdego warsztatu uczestnicy samodzielnie pod okiem zatrudnionego instruktora/osobę ze środowiska lokalnego posiadającą odpowiednią wiedzę w zaplanowanym zakresie oraz duże umiejętności bezkonfliktowego angażowania uczestników do pracy w grupie wykonywali zdrowe potrawy, do czego ze środków dofinansowania były zakupione potrzebne produkty i naczynia jednorazowe.
Pierwszy 2-godzinny warsztat odbył się w dniu 14.07.2020r. Brało w nim udział  30 uczestników. W trakcie spotkania uczestnicy najpierw wypełnili przygotowaną dla nich ankietę po której instruktor przedstawił i omówił prezentację multimedialną pt. „Koktajle”- (wyjaśnienie def. koktajl, zasady komponowania koktajli, przykładowe przepisy na koktajle owocowo-warzywne, 10 najpopularniejszych błędów przy przygotowywaniu koktajli, itp.). Zostały omówione wartości odżywcze warzyw i owoców, które później zostały użyte do przygotowania przez uczestników pod kierunkiem instruktora: sałatki oraz 2 rodzajów koktajli. Na zakończenie podobnie jak i w kolejnych warsztatach odbyła się degustacja przygotowanych potraw. Instruktor wprowadzał atmosferę dyskusji, w trakcie której uczestnicy przedstawiali swoje uwagi na zakończenie warsztatu i wspólnie z instruktorem planowali kolejne spotkania.
Drugi 2-godzinny warsztat odbył się w dniu 17.07.2020r. Brało w nim udział  33 uczestników. Na początku spotkania instruktor przestawił prezentację multimedialną pt. „Zioła”- bazylia, tymianek, mięta, oregano, majeranek, pietruszka, koper włoski - pochodzenie ziół, ich uprawa, zastosowanie w kuchni oraz właściwości lecznicze. Omówił też znaczenie nabiału w diecie, na co zwracać uwagę przy wyborze produktów nabiałowych. W trakcie warsztatu uczestnicy przygotowywali twaróg z dodatkiem różnych ziół, po czym robili kanapki tostowe z przygotowanymi pastami twarogowymi. Przygotowywali również zdrowe napoje: woda mineralna z dodatkiem cytryny, mięty i płatków róży, których znaczenie i znaczenie wody dla organizmu człowieka, skutki odwodnienia organizmu, itp. Zostały przedstawione w prezentacji.
Trzeci 2-godzinny warsztat odbył się w dniu 21.07.2020r. Brało w nim udział  30 uczestników. Na początku spotkania instruktor przestawił prezentację multimedialną pt. „Kalorie”- definicja puste kalorie, tabela popularnych produktów ich wartość kaloryczna, dzienne zapotrzebowanie organizmu na kalorie, ciekawostki.
Te warsztaty odbywały się w grupach. Każda grupa pod okiem i wykonując uwagi instruktora przygotowywała zdrowe pasty do kanapek: 1) pasta z awokado, 2) pasta z wędzonej makreli, 3) pasta z tuńczyka, 4) pasta z prażonych pestek słonecznika, 5) pasta z żółtego sera z porem.

Czwarty 2-godzinny warsztat odbył się w dniu 23.07.2020r. Brało w nim udział  30 uczestników. Na początku spotkania instruktor przestawił prezentację multimedialną pt. „Owoce i warzywa - bogactwo witamin”.
Instruktor przygotował dla wszystkich uczestników w wersji papierowej przepisy sałatek, które uczestnicy mogli w trakcie warsztatu pod jego okiem wykonywać samodzielnie:
1) przepis na sałatkę owocową z jogurtem
2) przepis na sałatkę owocową z bitą śmietaną
3) przepis ma sałatkę owocową z galaretką.

Piąty 2-godzinny warsztat odbył się w dniu 28.07.2020r. Brało w nim udział  34 uczestników. Na początku spotkania instruktor przestawił prezentację multimedialną pt.
 „Kalafior i brokuł”- pochodzenie, właściwości odżywcze i przeciw nowotworowe, ciekawostki.
Te warsztaty już jako ostatnie również odbywały się w grupach, a uczestnicy przygotowywali zdrowe sałatki: sałatka z kalafiora i jajek oraz sałatka z brokuła, szynki i sera.
Na zakończenie przy wspólnej degustacji i wymianie doświadczeń uczestnicy wypełnili ankietę ewaluacyjną.
W wyniku analizy 18 ankiet po zakończonych warsztatach nt. zdrowej żywności należy stwierdzić, że uczestnicy dobrze oceniają swoje odżywianie, natomiast bardzo dobrze podsumowują poznanie warzyw i owoców, które są bogatym źródłem minerałów i witamin. Podobnie bardzo dobrze oceniają poznane zioła i ich wykorzystanie w domowej kuchni. Warsztaty zostały dobrze ocenione przez uczestników.
Podsumowując, po zakończonych warsztatach znaczna część osób zmieniła swoje zdanie na temat tego, czy zdrowo się odżywia – początkowo wyniki ankiet pokazywały, że tak (takie było myślenie) - warsztaty pokazały uczestnikom, że nie do końca mają rację. O 45 % wzrósł stopień wykorzystania do przygotowywania codziennych posiłków warzyw i owoców w gospodarstwach domowych. Uczestnicy po warsztatach  w większym stopniu zaczęli zwracać  uwagę na:
1)  skład kupowanych produktów (ankieta przed 61%, ankieta po 81 %) ;
2) wykorzystanie ziół w kuchni i zastąpienie nimi soli kuchennej (ankieta przed 67%, ankieta po 69%);
3) kaloryczność  spożywanych posiłków (ankieta przed 55% ankieta po 62%);
4) kontrolę spożywania płynów (wody) – ( ankieta przed, 78 %, 5- 22%- ankieta po 100%).

Zarówno ankiety, jak i analizy ankiet zostały dołączone do akt projektu.
Dla osób potrzebujących mających problem z dotarciem na zajęcia dowóz uczestników na zajęcia odbywał się pojazdem Stowarzyszenia, do którego ze środków dofinansowania było zakupione paliwo.

DZIAŁANIE NR 5 cyklu edukacyjnego zdrowotno-profilaktycznego: 1 godzinne warsztaty użycia defibrylatora

Wybrane foto

Odbiorcami praktycznych pokazów była społeczność lokalna

PODSUMOWANIE

Stowarzyszenie posiada zamontowany w centrum wsi defibrylator, dlatego aby jego obsługa była znana dla każdego i aby nikt w sytuacji zagrożenia życia nie miał obaw przed jego użyciem w dniach: 19.07.2020, 26.07.2020, 20.09.2020 oraz 29.09.2020 odbyły się 4 jednogodzinne warsztaty użycia defibrylatora, które przeprowadził ratownik medyczny specjalizujący się w szkoleniach dla lokalnych społeczności „Andreas-Med.” Andrzej Olejniczak: https://www.facebook.com/pages/category/Local-Business/Andreas-Med-Kursy-Pierwszej-Pomocy-282574225819346/ oraz https://mapa.targeo.pl/andreas-med-wolnosci-4-11-430-korsze~13957167/przedsiebiorstwo-firma/adres.
Odbiorcami praktycznego pokazu była społeczność lokalna. Brali w nich udział również chętni uczestnicy projektu.
 
Według analizy ankiety przeprowadzonej wśród 15 uczestników projektu 100% z nich stwierdza, że praktyczny pokaz i możliwość praktycznego treningu pod kierunkiem ratownika zmniejszył ich obawy przed użyciem defibrylatora w razie takiej potrzeby.
W naszej ocenie konieczna jest ciągła edukacja społeczeństwa w tym zakresie, gdyż oprócz działań Stowarzyszenia na naszym terenie nie jest to praktykowane.
Po realizacji warsztatów użycia defibrylatora przeprowadzonych w dniu 29.09.2020 w Gazecie Lidzbarskiej w wydruku w dniu 15.10.2020 ukazał się artykuł pt. „Aktywni mimo pandemii”, który również posłużył jako wskaźnik realizacji działania.
Zarówno ankiety, jak i analizy ankiet zostały dołączone do akt projektu.

DZIAŁANIE NR 6 cyklu edukacyjnego zdrowotno-profilaktycznego: 2 dniowy wyjazd edukacyjno – integracyjny

PODSUMOWANIE

W dniach 25-26.09.2020r. odbył się 2 dniowy wyjazd edukacyjno – integracyjny do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej - Podlaski Ogród Ziołowy, gdzie uczestnicy zwiedzili ogród ziołowy i poznawali różnorodność ziół. Zgodnie z przyjętą w projekcie zasadą, by tworzyć długofalowe warunki przyjazne do współpracy uczestnicy mieli wpływ na uszczegółowianie działań projektowych i sposobu ich realizacji. Uczestniczyli w warsztatach ziołowych: warsztaty zapachowe, warsztaty herbaty owocowo-ziołowe i warsztaty przyprawowe. Dodatkowym elementem było zwiedzanie firmy Dary Natury, specjalizującej się w produkcji ekologicznych produktów - przyprawy, herbaty, mieszanki ziołowe, oleje, itp.
Uczestnicy mieli zapewniony transport, zakwaterowanie, wyżywienie, bilety wstępu i opłatę kosztów warsztatów, przewodnika, itp. Transport dla uczestników był wynajęty od lokalnego przewoźnika.
Osoby starsze miały zapewnioną pomoc wolontariuszy działających w projekcie.
Wszyscy uczestnicy wyjazdu edukacyjno-integracyjnego, zarówno przed jak i po wyjeździe wypełnili ankietę ewaluacyjną. W wyniku jej analizy u uczestników, a poprzez nich lokalnej społeczności wzrosła wiedza z zakresu wykorzystywania ziół w gospodarstwie domowym, kosmetyce i lecznictwie, itp. na poziomie >60%, a trwałością projektu po jego zakończeniu jest zwiększenie praktycznego wykorzystywania ziół w codziennym życiu przez uczestników.
Ponadto w wyniku analizy 22 ankiet 83% bardzo dobrze oceniło osiągnięcia wycieczki w projekcie. Na 75% został oceniony wpływ wyjazdu na integracje społeczną, a w 100% wzrosła wśród uczestników samoocena i osobisty rozwój. Gorzej w ocenie wygląda wpływ tego wyjazdu edukacyjno-integracyjnego na wzmocnienie integracji lokalnej społeczności (50%), co w naszej ocenie może być powodem, że w wyjeździe uczestniczyła zbyt mała, bo tylko 22 osobowa grupa.
Zarówno ankiety, jak i analizy ankiet zostały dołączone do akt projektu.