"RAZEM DLA WSPÓLNEGO DOBRA" - Spotkania informacyjno-rekrutacyjne

Sfinansowano przez narodowy Instytut Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020

GRUPA DOCELOWA

Projekt bezpośrednio skierowany jest do mieszkańców wsi: Krekole, Samolubie i Krawczyki, które zamieszkuje średnio po 300 mieszkańców oraz do mieszkańców innych miejscowości Powiatu Lidzbarskiego i Bartoszyckiego.

Uczestnikami projektu jest 50 osób w różnym wieku z różnych grup społecznych i o różnym statusie materialnym. W przypadku większego zainteresowania zwiększymy ilość uczestników, co nie będzie miało wpływu na kwotę otrzymanej dotacji.
 
Przewidujemy, że około 20 % uczestników projektu tworzyć będą osoby aktywne w lokalnej społeczności, które będą wpływać na pozostałych uczestników i motywować ich do działania.

UWAGI:

Bieżąca informacja o projekcie dostępna jest na stronie internetowej Stowarzyszenia. Wzmocnieniem są plakaty informacyjne oraz ogłoszenia parafialne przekazywane na bieżąco przez Partnera Projektu - Parafię Krekole.

Ponadto informacje w okresie realizacji projektu będą ukazywały się w prasie lokalnej w ramach Dziennikarstwa Obywatelskiego. 


Rekrutacja: W spotkaniu informacyjno-rekrutacyjnym do projektu w początkowej jego fazie kwalifikować będziemy osoby dorosłe i starsze. Rekrutacja będzie miała charakter ciągły (przez cały czas realizacji), co spowoduje, że zaangażują się w nią uczestnicy już biorący udział w projekcie.

Analizując ryzyko, że gdyby na pierwszym spotkaniu informacyjno-rekrutacyjnym była mniejsza ilość chętnych to odbędzie się dalsza promocja i kolejne spotkanie.

Taka sytuacja może wyniknąć ze względu na obecną sytuację epidemiologiczną w kraju.

Deklaracje do udziału w projekcie złożyło 65 osób oraz rodzin

PODSUMOWANIE

Organizacja spotkania informacyjno-rekrutacyjnego odbyła się z zastosowaniem innej formy organizacji, uzgodnionej wspólnie z uczestnikami projektu, o czym informowaliśmy NIW-CRSO e-mailowo w dniu 01.04.2020r. Pierwszymi uczestnikami projektu były osoby, które zadeklarowały swój udział już na etapie pisania wniosku o dofinansowanie.
W miejscowościach Krekole, Krawczyki i Samolubie o realizacji projektu informowały plakaty wykonane przez Zespół Projektowy.
O terminie spotkania informacyjno-rekrutacyjnego informacje dla lokalnej społeczności były przekazywane poprzez plakaty informacyjne wykonane we własnym zakresie. Z powodu trwających obostrzeń związanych informacje o projekcie przekazywane były również z użyciem komunikacji telefonicznej, e-mailowej oraz poprzez FB i Messenger.
Ze względu na trwającą sytuację epidemiologiczną informacje o możliwości i sposobie zgłoszenia chęci swojego udziału do wszystkich rodzin były przekazywane również przez partnera projektu, Parafię Krekole, przez Proboszcza Parafii ks. Adama Steć w ramach niedzielnych ogłoszeń parafialnych.
Dodatkowo w dniach 29 i 30 marca do mieszkańców Parafii Krekole zostały dostarczone przygotowane przez koordynatora pisemne informacje promocyjne o projekcie oraz o sposobach w jaki chętni mogą zgłosić swoją chęć udziału. W fazie początkowej wystarczyło, że osoba chcąca wziąć udział w projekcie przesłała na adres e-mailowy lub telefon Stowarzyszenia informację o treści: „Chcę być uczestnikiem projektu „Razem dla wspólnego dobra” u dołu wpisując swoje imię i nazwisko. Można to było wykonać również poprzez wykonanie foto z własnoręcznie podpisaną powyższą treścią i przesłanie jej jako potwierdzenie chęci udziału w projekcie. Na tej podstawie wykonywany był wykaz chętnych do udziału w projekcie, o czym informowaliśmy NIW-CRSO e-mailowo w dniu 01.04.2020.
Wstępnie Zespół Projektowy ustalił, że gdy bieżąca sytuacja w kraju związana z przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 przeminie, to uzupełnienie deklaracji udziału w projekcie zostanie przez wszystkich uczestników wykonane w wersji papierowej.

Została również przygotowana prezentacja multimedialna projektu do zaprezentowania jej na stronie internetowej Stowarzyszenia oraz w czasie spotkania informacyjno-rekrutacyjnego. Była ona również  przesyłana drogą elektroniczną do osób, które wcześniej zgłosiły swoją chęć udziału w projekcie.

W celu informowania o projekcie w okresie od 01 do 30 marca 2020 na stronie internetowej została założona zakładka dotycząca realizacji projektu „Razem dla wspólnego dobra”, o czym już informowaliśmy lokalną społeczność i wszystkich, którzy zgłaszali chęć swojego udziału.
Dużą rolę w promowaniu projektu i zachęcaniu do udziału w nim odegrali członkowie Stowarzyszenia i wolontariusze, a w szczególny sposób osoby, które jeszcze przed złożeniem wniosku deklarowały swój udział.
W ramach działań przygotowawczych do spotkania informacyjno-rekrutacyjnego, które odbyło się 17.05.2020r. koordynator projektu prowadził działania informacyjno-rekrutacyjne do projektu poprzez spotkania indywidualne z osobami, które wstępnie zgłosiły swoją chęć udziału. W trakcie tych spotkań uczestnicy zapoznawali się z celem, planem i harmonogramem projektu oraz sposobem jego finansowania ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020. Osoby, które w trakcie tych spotkań zdecydowały się na udział w projekcie wypełniały deklarację uczestnictwa i zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Pierwsze takie deklaracje zostały złożone już 26.04.2020r. Wolontariusze również złożyli deklaracje udziału w projekcie.  
Chętnych do udziału w projekcie na bieżąco informowaliśmy, że działamy zgodnie z zaleceniami obowiązującymi w związku z koronawirusem i staramy się zapobiegać jego rozprzestrzenianiu się za naszym udziałem, dlatego z zadowoleniem przyjęliśmy propozycję uczestników spotkania informacyjno-rekrutacyjnego projektu, aby wszyscy, którzy składają deklarację udziału uzupełnili ją o zobowiązanie, że biorąc udział w projekcie również zachowają niezbędne środki ostrożności w zakresie przeciwdziałania COVID-19, a w czasie spotkań, warsztatów, wyjazdów edukacyjnych i prezentacji programu słowno-muzycznego maksymalnie ograniczą kontakt z innymi uczestnikami do osób, z którymi na co dzień się stykają i żyją
Podczas spotkania informacyjno-rekrutacyjnego, które było prowadzone ze względu na warunki atmosferyczne w kościele z udziałem partnera projektu Parafią Krekole, odbyła się prezentacja multimedialna projektu z użyciem sprzętu multimedialnego Stowarzyszenia. Przedstawione zostały cele projektu i sposób ich realizacji, ze zwróceniem szczególnej uwagi na cel główny, tj. wszechstronna edukacja w zakresie: zdrowia i profilaktyki zdrowotnej, edukacji historycznej i włączanie uczestników w aktywny udział w programie słowno – muzycznym o życiu i działaniu dla Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz edukowanie społeczeństwa do aktywnej integracji i dążenia do wspólnych celów.
Uczestnicy spotkania informacyjno-rekrutacyjnego zostali poinformowani w ramach jakich środków projekt jest realizowany. Podczas spotkania była wykonana lista obecności oraz wykonywana była dokumentacja fotograficzna osób, które zadeklarowały swój udział w projekcie. Dla uczestników zabezpieczony był również poczęstunek.
W rekrutację, zarówno przed spotkaniem informacyjno-rekrutacyjnym, jak i po nim (przez cały czas realizacji projektu) angażowali się uczestnicy projektu już biorący w nim udział.
W planach projektu było, że w przypadku gdyby na pierwszym spotkaniu informacyjno-rekrutacyjnym była mniejsza ilość chętnych to odbędzie się dalsza promocja i kolejne spotkanie informacyjno-rekrutacyjne, co w praktycznej realizacji projektu w związku z trwającą epidemią w dużej mierze zostało zrealizowane przed spotkaniem informacyjno-rekrutacyjnym.
Po spotkaniu przeprowadzonym w kościele dalsza część spotkania połączona z poczęstunkiem odbywała się na terenie przynależnym do biura Stowarzyszenia, gdzie osoby zgłaszające chęć uczestnictwa w projekcie wypełniły deklarację kwalifikującą ich do udziału w projekcie.  

Dla osób potrzebujących i mających  trudności z dotarciem na spotkanie oraz w celu zabezpieczenia działań organizacyjnych projektu był organizowany transport pojazdem Stowarzyszenia, VW bus i Renault Trafic, 9 osobowe.
 
W spotkaniu w dniu 17.05.2020 uczestniczyło  35 osób. Były to zarówno osoby, które już zgłosiły chęć swojego udziału, jak i osoby, które z informacjami szczegółowymi o projekcie zapoznawały się po raz pierwszy. Ogółem do tego dnia swój udział w projekcie zadeklarowały już 33 osoby.
Do udziału w projekcie bezpośrednio zaangażowanych miało być co najmniej 50 osób z terenu Powiatu Lidzbarskiego i Bartoszyckiego, dlatego rekrutacja miała charakter ciągły (przez cały czas realizacji projektu).