DZIAŁANIE I - ORGANIZACJA I ZARZĄDZANIE. PROMOCJA

Projekt „Przełamujemy bariery” dofinansowany jest ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich

Konkurs FIO 2017,

numer i nazwa priorytetu: 2. Aktywne społeczeństwo,

numer i nazwa kierunku działania: 1. Aktywizacja obywateli w sprawach wspólnotowych,

strefa pożytku publicznego: 16) działalności wspomagającej rozwój wspólnot i społeczności lokalnych.

Już na etapie pisania projektu podczas prowadzenia spotkań zaangażowaliśmy grupę 20 osób, która pomogła nam określić działania projektowe. Wspólnie określiliśmy cele szczegółowe projektu oraz rezultaty a także częściowo tematykę szkoleń i warsztatów.

Osoby dopiero rekrutowane też będą miały wpływ na to co się będzie działo w projekcie. Na etapie realizacji ze względu iż obszar naszego działania jest niewielki włączymy osoby, które już wyraziły chęć wzięcia udziału w projekcie do wsparcia nas w rekrutacji pozostałych uczestników.

Dodatkowo uczestnicy będą mieli do realizacji 2 inicjatywy, w które będą musieli zaangażować lokalną społeczność. Spotkanie kończące będzie również zorganizowane przez uczestników gdzie będą mogli się wykazać swoimi nowo poznanymi umiejętnościami.

Zarówno wspólna budowa boiska, warsztaty i rajdy mają na celu zaangażowanie członków wspólnoty lokalnej by wzmocnić relacje i więzi międzyludzkie oraz by pokazać, że angażowanie się może mieć rożne formy i jest satysfakcjonujące.


Chcemy, by ten projekt przyczynił się do rozwoju naszych miejscowości, by wzrosła liczba wolontariuszy w naszej organizacji o osoby dorosłe. By wzrosła wiedza wśród lokalnej społeczności na temat Organizacji Pożytku Publicznego, jaką jest nasze Stowarzyszenie. 

Zaproszenia do udziału w spotkaniach (8.03.2017 i 19.03.2017)

CEL GŁÓWNY

Głównym celem realizacji tego zadania jest podniesienie aktywności lokalnej w kierunku rozwoju edukacyjnego, wspieranie osób starszych, zmianę postrzegania miejsca osób starszych w środowisku lokalnym oraz integrację i solidarność międzypokoleniową 30 osób z powiatu lidzbarskiego i bartoszyckiego w wieku 18-99 lat w okresie od 1.03.2017 do 31.12 2017 r.

Miejscem realizacji zadania publicznego są miejscowości: Krekole i Samolubie (gmina Kiwity, Powiat Lidzbarski, kraina Warmia) oraz Krawczyki (gmina Bartoszyce, Powiat Bartoszycki, kraina Mazury), woj. warmińsko-mazurskie

W projekcie weźmie udział 30 uczestników - 20 osób już zadeklarowało swój udział w projekcie. Pozostałe osoby zostaną wyłonione w drodze rozmów bezpośrednich i zaangażowania w działania organizacyjne. Będą to osoby z miejscowości Powiatu Lidzbarskiego i Bartoszyckiego.

Założenia projektowe konsultowane były na spotkaniach, na których w większości uczestnikami były osoby starsze. 

W projekcie zawarte są opinie 20 osób, które zaangażowały się w prace przy pisaniu projektu i to one zrobiły rozeznanie w jakich zajęciach chciałyby uczestniczyć osoby, które nigdy nie brały udziału w naszych działaniach.


Kwalifikować będziemy z wybranych środowisk osoby starsze, mniej aktywne społecznie, z którymi przeprowadzona zostanie indywidualna rozmowa mobilizująco-kwalifikacyjna. Nabór osób młodszych odbędzie się poprzez przeprowadzenie promocji projektu: plakaty, ulotki, ogłoszenia w prasie, na stronie internetowej Stowarzyszenia.

Nie wyklucza się, że w projekcie będą mogły wziąć udział inne osoby nie zakwalifikowane bezpośrednio do projektu w początkowej jego fazie.

Osoby zgłaszające chęć uczestnictwa w projekcie wypełnią deklarację, która będzie kwalifikowała do udziału w projekcie.

DEKLARACJA CHĘCI UDZIAŁU W PLANOWANYCH DZIAŁANIACH

Co chcemy osiagnąć po zakończeniu projektu?

Po zakończeniu projektu chcemy wprowadzić stałe spotkania dla aktywnych osób raz w miesiącu i tworzyć dobrą atmosferę wokół idei wioski tematycznej. Ale też te spotkania będą taką odskocznią od rzeczywistości, czasem na zrobienie czegoś wspólnie np. wspólnego pieczenia, haftowania, szydełkowania itp, taka stała integracja.

Uczestnicy będą dzielić się swoją wiedzą jaką zdobyli podczas działań projektowych. Te spotkania to też pomysł osób, które aktywnie włączyły się w planowanie działań projektowych. Spotkania to też miejsce kreowania się nowych pomysłów na inicjatywy oraz motywowania i angażowania siebie nawzajem.