Nazwa zadania publicznego Wartość projektu ogółem Kwota dotacji Donator Okres realizacji Partnerzy Zasoby kadrowe
Organizacja imprez lub cyklu imprez kulturalnych o zasięgu co najmniej powiatowym 7.340,00 3.300,00 Zarząd Powiatu Lidzbarskiego 01.06.2010- 31.07.2010 Gazeta Lidzbarska  

Koordynator projektu

Grażyna PRZYTUŁA - Sekretarz Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Wsi

Karta zgłoszenia do konkursu

Piosenka jest dobra na wszystko - III konkurs na amatorską piosenkę wakacyjną

Zorganizowany w 2008 roku konkurs „Piosenka jest dobra na wszystko – I konkurs na amatorską piosenkę wakacyjną” ukazał potrzebę jego kontynuacji. Cieszył się on dużą popularnością wśród społeczności lokalnej i powiatu lidzbarskiego. Zyskał uznanie wśród zaproszonych gości, oraz uczestników tego przedsięwzięcia. Konkurs ukazał jak wiele pracy i zaangażowania wymaga dalszy rozwój artystyczny dzieci i młodzieży z małych miejscowości i wsi. Niejednokrotnie dla wielu osób taka forma samoprezentacji jest jedynym sposobem na realizację talentów i uzdolnień oraz sprawdzenia swoich możliwości. Konkurs piosenki w 2008 roku obejrzało 344 osób z powiatu lidzbarskiego oraz bartoszyckiego.

19 lipca 2009 roku odbył się II konkurs na amatorską piosenkę wakacyjną. Konkurs cieszył się większym zainteresowaniem niż w roku ubiegłym, gdyż przyjęto 80% zgłoszeń więcej i występujący reprezentowali wyższy poziom. W trakcie konkursu wyłoniły się nowe talenty a wielu uczestników kontynuuje naukę śpiewu w różnego typu zajęciach muzycznych oraz bierze udział w innych konkursach. W 2009r. konkurs piosenki obejrzało już 437 osób.

Obecnie powstaje coraz więcej instytucji mających na celu pomoc osobom uzdolnionym, jednak jest ich jeszcze zbyt mało, a szczególnie w małych wioskach. Społeczność większych aglomeracji ma dostęp do Domów Kultury, kin, sal koncertowych, różnego rodzaju kół zainteresowań, gdzie łatwiej mogą rozwijać swoje zdolności i talenty. Społeczność wiejska niestety jest tego pozbawiona. Duży problem stanowi brak aktywnych oraz odpowiednio wyposażonych w pomoce techniczne ośrodków kształcenia i wykwalifikowanych instruktorów. Wiejskie Ośrodki Kultury są niestety wciąż rzadkością, a jeśli już istnieją nie mają środków na utrzymanie i działalność jaka jest potrzebna aby wyrównać szanse samorealizacji społeczności wiejskiej w tym wyszukiwania uzdolnionych dzieci i młodzieży. Sytuacja materialna rolników jest bardzo trudna, wielokrotnie mają problemy z utrzymaniem rodziny, domu, niejednokrotnie z zapewnieniem książek i innych artykułów szkolnych potrzebnych do edukacji, dlatego też wysyłanie dzieci do np. szkół muzycznych czy Domów Kultury w większych miejscowościach nie wchodzi w rachubę z powodów finansowych ale i również ze względu na problemy komunikacyjne.

Proponowane działanie ma na celu pomoc chętnym w realizacji ich marzeń oraz w odkrywaniu nieznanych im dotąd uzdolnień i talentów, które jednocześnie zapewni dobrą zabawę.

Udział amatorów połączony z kontaktem z osobami, które już zdobyły doświadczenie da im świadomość własnej wartości oraz pomoże w samomobilizacji do dalszego rozwijania się w wybranych dziedzinach sztuki. Udział w tym przedsięwzięciu ograniczy rozszerzanie się negatywnych zachowań wśród dzieci i młodzieży, ponieważ wolny czas poświęci ona na rozwijanie własnych uzdolnień.

Poprzez promocję chcemy dotrzeć do szkół, świetlic wiejskich, Domów Kultury, artystów i innych osób, które chciałyby się przyłączyć do naszych działań. Poprzez ulotki, plakaty, informacje w prasie zachęcimy większe grono ludzi do udziału w naszym projekcie.

W konkursie udział wziąć będą mogli: soliści, duety, zespoły oraz chóry wokalne w różnych przedziałach wiekowych. Wypełniona Karta Zgłoszeniowa będzie kwalifikowała uczestnika do udziału w konkursie.

Konkurs odbędzie się w Krekolach 25 lipca od godz. 14.00, na terenie należącym do Stowarzyszenia (działka 0.20 ha zabudowana budynkiem o powierzchni użytkowej 55 m2 składającym się z dwóch pomieszczeń).

W ramach projektu zakupimy nagrody oraz poczęstunek dla uczestników i gości.

Uczestnicy obowiązkowo przygotują jedną piosenkę o tematyce wakacyjnej, oraz drugą piosenkę dowolną. Wykonawcy przygotowane utwory prezentować mogą z dowolnym akompaniamentem: akompaniator, zespół instrumentalny, półplayback lub a cappella. Uczestnicy mogą zgłaszać się samodzielnie. Zgłoszenia pisemne (poczta, e-mail) przyjmowane będą do dnia 10 lipca 2010r. pod adresem: Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Wsi, Krekole 32, 11-106 Kiwity, lub e-mail: swrw@dont-want-spam.swrw.pl


W terminie od 20-25 lipiec 2010 uczestnicy będą mogli przeprowadzać próby na konkursowej scenie z użyciem sprzętu.

Uczestnicy dojadą na miejsce na koszt własny. W trakcie konkursu artyści będą mieli zapewniony poczęstunek oraz napoje chłodzące.

Uczestników oceniać będzie komisja w składzie: przedstawiciele starostwa powiatów: lidzbarskiego oraz bartoszyckiego i Gminy Kiwity.

Konkurs przeprowadzony będzie w następujących grupach wiekowych:

1) grupa przedszkolna, 2) szkoła podstawowa, 3) gimnazjum 4) dorośli.

Po zakończonym konkursie uczestnicy wypełnią ankiety ewaluacyjne, których wyniki ukierunkują dalsze działania Stowarzyszenia w zakresie realizacji kolejnych konkursów.

W dniu 28 lipca 2010 zaplanowane zostanie muzyczne spotkanie uczestników chętnych do realizacji działań po zakończeniu projektu.

Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Wsi współpracuje od kilku lat w realizacji projektów z organizacjami:

  • Frauen helfen Frauen z Niemiec,

  • Vilties Tiltas z Litwy.

Podczas III Konkursu na amatorska piosenkę wakacyjną odbędzie się koncert trzech grup młodzieżowych:

  • Zespół „ Malwa” Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Wsi z siedzibą w Krekolach,

  • Zespół muzyczny z Emsburen - Niemcy

  • Zespół muzyczny z Eiciunai – Litwa.

Zespoły zaprezentują muzykę i tańce swojej ojczyzny - koncert prezentujący kulturę narodu. Ponadto zostaną zaprezentowane stroje regionalne ( Litwa, Niemcy).

Zespół muzyczny z Emsburen pochodzi z Powiatu Emsland, zaprzyjaźnionego powiatu z Powiatem Lidzbarskim.

Koncert w Polsce będzie już drugim spotkaniem grup muzykujących. W ubiegłym roku grupy spotkały się w Niemczech, w powiecie Emsland.

Koordynator projektu

   Grażyna PRZYTUŁA