25 październik 2023

Artykuł w dziennikarstwie Obywatelskim Gazety Olsztyńskiej

Autor: GP

Stowarzyszenie „Łańcuch Wzajemności” od kwietnia realizuje projekt "Współpraca dla wspólnego dobra" współfinansowany przez Gminę Kiwity. Jego celem jest rozwijanie kontaktów i współpracy między społecznościami Polski, Niemiec i Litwy.

Okazją do spotkania na Litwie było zaproszenie Biskupa Algirdasa Jureviciusa z Litwy. W tym roku, w sierpniu Biskup obchodził 5-lecie nominacji biskupiej.

W ramach przygotowań do wyjazdu nasi uczestnicy w czasie prowadzonych spotkań poznawali podstawowe zwroty w języku niemieckim i litewskim. Wspólnie z wolontariuszami przygotowali również prezentację multimedialną przedstawiającą wieloletnią współpracę z partnerskimi Stowarzyszeniami z innych krajów, która została zademonstrowana w czasie spotkania na Litwie.  Została też przygotowana treść gratulacji dla biskupa, której grafikę i wydruk wykonało lokalne Studio Reklam "Martin".  Uczestnicy podczas spotkań przygotowujących do wyjazdu, który odbył się w okresie od 8 do 11 sierpnia zapoznali się również z programem otrzymanym od partnerów z Litwy. 

Spotkanie odbyło się w miejscowości Telsiai, na Żmudzi, w Pałacu Biskupów. Program obejmował poznawanie miasta z przewodnikiem, wycieczkę i zwiedzanie dworu Dziuginenai, dworu Birzuvenai i gór Satriijos oraz spacer ścieżką edukacyjną tzw. "Ścieżką bosych nóg".  Uczestnicy zwiedzali również muzeum etnograficzne i obejrzeli ekspozycję domostw dawnej Żmudzi.

W programie był też czas na dzielenie się doświadczeniami i planami na przyszłość. Spotkanie w tzw. „Dniu Litwy” było wspaniałą okazją do przedstawienia poprzez kulinarną degustację polskich potraw i wyrobów rodzimej tradycji i zwyczajów.

W spotkaniu na Litwie uczestniczyli również nasi partnerzy z Niemiec.

Realizacja wspólnych działań z organizacjami partnerskimi z Litwy i z Niemiec w głównej mierze skierowana jest na wzrost współpracy między mieszkańcami naszych regionów i wpływania na jej dalszy rozwój.

W projekcie wzięło udział 20 polskich uczestników.  

Koordynator projektu Grażyna Przytuła


<- Wróć do Nowości