CYKL EDUKACYJNY HISTORYCZNY: uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

10.11.2018_Udział w obchodach w Gminie Kiwity_Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>

11.11.2018_Obchody w Krekolach_Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>>>>>

12.11.2018_Podsumowania nadszedł czas .... Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>

PODSUMOWANIE

e) uroczyste obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.
11 listopada w kościele parafialnym w miejscowości Krekole - został zaprezentowany przygotowany przez uczestników program słowno – muzyczny „Narodziny Niepodległej”.

Początkowo przewidywaliśmy w programie udział 15 osób (10 uczestników projektu w programie słowno-muzycznym, pozostali uczestnicy projektu mieli brać udział tylko w programie muzycznym), ale jak się okazało w czasie warsztatów, zainteresowanie było wiele większe, dlatego program przedstawiany był przez 25 osób. Słowa pieśni były wyświetlane z użyciem komputera i projektora, (które zostały zakupione w ramach realizacji projektu i będą służyć do realizacji podobnych działań również po jego zakończeniu), co ułatwiło publiczności i zaproszonym gościom indywidualne zaangażowanie się w czasie przedstawiania programu. 

Do udziału w uroczystości została zaproszona lokalna społeczność, władze samorządowe, polscy partnerzy Stowarzyszenia oraz w ramach wizyty studyjnej partnerskie organizacje z Litwy ("Vilties Tiltas" "Most Przyjaźni") i Niemiec ("Frauen helfen Frauen" "Kobiety pomagają Kobietom") a także władze Rejonu Kaišiadorys na Litwie. Do udziału w uroczystościach zaprosiliśmy również Polaków (przedstawicieli organizacji polonijnych) i współpracujących z naszym Stowarzyszeniem Polaków mieszkających w innych krajach Europy. Przewidywaliśmy udział 10 uczestników/gości z zagranicy, ale już w trakcie naszego pobytu na Litwie w czerwcu okazało się, że zainteresowanie, szczególnie ze strony Litwy jest większe, dlatego pismem nr ŁW-47/568 uzasadnialiśmy potrzebę i otrzymaliśmy akceptację zwiększenia ilości uczestników /gości planowanych do udziału w uroczystościach obchodów 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wprowadzone zmiany nie wpłynęły na zwiększenie kwoty dotacji,

Do udziału w obchodach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości realizowanych ze środków dotacji przez Stowarzyszenie „Łańcuch Wzajemności” realizatorzy projektu zaprosili przedstawicieli Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w Warszawie oraz gości z zagranicy. Zaproszenia były skierowane również do społeczności lokalnej i partnerów z Niemiec.

W uroczystościach i obchodach 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości na nasze zaproszenie uczestniczyli nasi partnerzy z organizacji „Vilties Tiltas” oraz Biskup z Kowna Algirdas Jurevicius – Członek Honorowy Stowarzyszenia, Mer Rejonu Kaisiadorys Vytenis Tomkus, Wójt Gminy Kruonis Audrius Slavinskas, Wójt Kalviai Irute Maciuleviciene oraz przedstawiciele z Wędziagolskiego Oddziału Związku Polaków na Litwie i przedstawiciele grupy teatralnej dorosłych "BRASTA"  i zespołu "RETRO" z miejscowości Kalviai, z którymi Stowarzyszenie nawiązało już pierwsze kontakty. W uroczystościach uczestniczył także kapitan Chester Gruba z Kanady - Członek Wspierający Stowarzyszenia. Przyjęcie zaproszenia przez Biskupa z Kowna i Mera Rejonu Kaisiadorys oraz wójtów Kruonis i Kalviai w naszym odczuciu wpłynęło bardzo pozytywnie na partnerskie postrzeganie Stowarzyszenia przez władze samorządowe i inne organizacje. 

Do Polski partnerzy dojechali w ramach środków własnych organizacji.

Zaproszenie partnerów z zagranicy, jak też i nasz udział w wizycie studyjnej na Litwie były dobrą okazją do wzajemnego edukowania i uświadamiania sobie jak wiele łączy nasze narody w drodze do niepodległości.
Dla gości przyjezdnych ze środków dotacji zapewniony był nocleg i wyżywienie oraz przejazdy zapewniające sprawną realizację projektu. Wraz z polskimi uczestnikami w ciągu 4 dni nasi goście brali udział w bieżących działaniach projektowych. Uczestniczyli w działaniach odzwierciedlających osiągnięcia naszego regionu w Niepodległej Polsce. Było m.in. wspólne zwiedzanie i skorzystanie z zasobów Term Warmińskich, Oranżerii Kultury, Zamku Biskupów Warmińskich i innych bardzo atrakcyjnych miejsc w naszym regionie, w tym zwiedzanie Lidzbarka Warmińskiego i Bartoszyc.  <s> </s> Wizyta trwała 4 dni, od 9 do 12.11.2018r.  

Wg analizy ankiet skierowanych do litewskich uczestników po zakończeniu wizyty 100% z nich stwierdza, że podobnie jak polscy uczestnicy na Litwie, tak ich udział w obchodach rocznicy Niepodległości Polski zwiększył ich wiedzę na ten temat. 

Z obserwacji realizatorów projektu wynika również, że nasi partnerzy są bardzo zainteresowani zarówno historią Polski, jak też i jej rozwojem na przełomie dziejów.