CYKL EDUKACYJNY HISTORYCZNY

Spotkania twórcze nt. "Wieś Warmińska w pamięci jej mieszkańców"

Cel spotkań:

powstanie albumu wspomnień odchodzącej powoli w niepamięć historii. Wraz z najstarszymi ludźmi odchodzą w niepamięć wspomnienia, odchodzi historia, którą tworzyli właśnie ci mieszkańcy, przesiedleńcy z różnych stron Polski. Zamieszkując te tereny po II wojnie światowej okazali się „bohaterami”, którzy ruszyli w nieznane, by rozpocząć nowe życie. Album pozwoli zrozumieć przeszłość i poznać region, w którym przyszło nam żyć. „Album wspomnień” zawierał będzie: fotografie mieszkańców i budynków wraz z opisem historii i nazwiskami osób tam mieszkających od roku 1945. Zostanie zebrana twórczość spisana w wierszach, piosenkach i opowiadaniach. Zostaną spisane historie pierwszych mieszkańców wsi Krekole – przesiedleńców okresu powojennego.

Historia, jeżeli nie zostanie spisana odejdzie w niepamięć wraz z odejściem naszych „bohaterów” pierwszych przesiedleńców.

Poprzez wywiady, rozmowy, zbieranie zdjęć chcemy spisać historię naszej miejscowości, tak, by zachować ją dla przyszłych pokoleń. Odbędą się spotkania z lokalną poetką, w czasie których uczestnicy zapoznają się z jej twórczością. Poprzez twórcze prowadzenie spotkań zostaną zebrane od mieszkańców i uczestników projektu ich własne wiersze, piosenki i opowiadania, które, za ich zgodą wzbogacą powstający album. Uczestnicy wspólnie opracują formę i kształt albumu. Udział w spotkaniach będzie miał charakter otwarty, o czym będą informowały lokalne ogłoszenia.

Biorąc pod uwagę, że wśród mieszkańców są również inne osoby z podobnym zamiłowaniem celem spotkań jest wyzwolenie w nich chęci tzw. ujawnienia się i podzielenia się swoją pasją z innymi. Pomoże to również w zachowaniu dla potomnych wspomnień czasów, które przemijają.

Odbędą się również spotkania z lokalną patriotką, której rodzina bezpośrednio związana jest z powojenną historią Krekol.

Album zostanie wykonany z udziałem uczestników projektu, z użyciem materiałów zakupionych ze środków dotacji. W wersji elektronicznej będzie udostępniony na stronie internetowej Stowarzyszenia, a wykonane egzemplarze w wersji papierowej otrzymają uczestnicy projektu.

Realizacja tego działania w projekcie rozpocznie proces, który będzie kontynuowany w dalszej działalności Stowarzyszenia, tak by w efekcie końcowym powstała publikacja w druku.

Pierwsze spotkanie odbyło się w dniu 19.07.2018r.

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>

Drugie spotkanie odbyło się w dniu 24.07.2018r.

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>>>

Trzecie spotkanie mimo ulewnego deszczu odbyło się w dniu 30.07.2018r.

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>>>

Czwarte spotkanie odbyło się w dniu 01.08.2018r.

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>>>>

Gość Specjalny: Wiesław PIOTROWICZ

Piąte spotkanie odbyło się w dniu 7.08.2018

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>

Szóste spotkanie odbyło się w dniu 9.08.2018

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>>

Siódme spotkanie odbyło się w dniu 16.08.2018

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>

Ósme spotkanie odbyło się w dniu 21.08.2018

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Dziewiąte spotkanie odbyło się w dniu 22.08.2018

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Dziesiąte spotkanie odbyło się w dniu 26.08.2018

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>>>>>

Jedenaste spotkanie odbyło się w dniu 4.09.2018

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>>>

Dwunaste spotkanie odbyło się w dniu 6.09.2018

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>>

Trzynaste spotkanie odbyło się w dniu 10.09.2018

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>

Czternaste spotkanie odbyło się w dniu 12.09.2018

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>>

Piętnaste spotkanie odbyło się w dniu 13.09.2018

Zdjęcia we flickerze >>>>>>>>>>>>>

PODSUMOWANIE

f) Spotkania twórcze nt. „Wieś Warmińska w pamięci jej mieszkańców”.

W okresie od czerwca do grudnia odbyło się 15 - 2 godzinnych spotkań uczestników z lokalnymi autorytetami, m.in. 1) z Proboszczem Parafii Krekole, 2) z wieloletnim nauczycielem Szkoły Podstawowej w Krekolach, 3) z rodziną najstarszej mieszkanki Krekol, 4) z byłym wojskowym z Krekol, 5) z lokalną redaktor Gazety Lidzbarskiej, 6) z wieloletnia dyrektorką Szkoły Podstawowej w Krekolach, lokalna patriotką, 7) z kronikarzem kroniki parafialnej, 8) z Radną Gminy Kiwity, 9) z żoną Wójta Gminy Kiwity, 10) z lokalnym pszczelarzem, 11) z lokalną poetką, 12) ze Starosta SuperSeniorClub-u, 13) z lokalnym przedsiębiorcą, 14) z sołtysem wsi Krawczyki, 15) z pracownikiem Gminy Kiwity.

Spotkania odbywały się w dniach: 1) 19.07.2018, 2) 24.07.2018, 3) 30.07.2018, 4) 01.08.2018, 5) 07.08.2018, 6) 09.08.2018, 7) 16.08.2018, 8) 21.08.2018, 9) 22.08.2018, 10) 26.08.2018, 11) 04.09.2018, 12) 06.09.2018, 13) 10.09.2018, 14) 12.09.2018, 15) 13.09.2018r.

W czasie spotkań zbierane i skanowane były zdjęcia, przepisywano twórczość zebraną wśród lokalnej społeczności taką jak wiersze, piosenki i opowiadania. W czasie spotkań z miejscowymi autorytetami spisywana był historia pierwszych mieszkańców wsi Krekole – przesiedleńców okresu powojennego.

Mimo, że udział w spotkaniach miał charakter otwarty, o czym informowały lokalne ogłoszenia wywiady, rozmowy i zbieranie zdjęć nie ograniczało się tylko do spotkań. Uczestnicy projektu poza spotkaniami projektowymi odwiedzali znajomych i pytali o ich wspomnienia oraz próbowali wyzwolić w nich chęci tzw. ujawnienia się i podzielenia się swoją pasją z innymi. Informowali, że zbierane i ujmowane w albumie materiały pomagają zrozumieć przeszłość i pokazują region, w którym żyjemy. Realizacja tego działania w projekcie dopiero rozpoczyna proces, który będzie kontynuowany w dalszej działalności Stowarzyszenia, tak by w efekcie końcowym powstała publikacja w druku, ale już teraz udało się zebrać wiele fotografii mieszkańców i budynków wraz z opisem historii i nazwiskami osób tam mieszkających od roku 1945. Materiały te wymagają jeszcze dopracowania, ale w wersji elektronicznej są dostępne na stronie internetowej Stowarzyszenia, a wykonane przez uczestników egzemplarze w wersji papierowej otrzymali uczestnicy projektu.

„Album wspomnień” został wykonany z udziałem uczestników projektu, z użyciem materiałów zakupionych ze środków dotacji, a działania projektowe prowadzone były z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w trakcie realizacji projektu. Do opracowania albumu wykorzystano również informacje zebrane przez Członków Stowarzyszenia i znajdujące się w archiwach Stowarzyszenia.

Na potrzeby kontynuacji tego działania w działalności Stowarzyszenia po zakończeniu projektu powstał jako dodatkowy element album zdjęć mieszkańców Parafii Krekole z 2003 roku.

Na stronie internetowej: https://www.youtube.com/watch?v=eeKjR3_k-X8&feature=share znajduje się opracowana prezentacja zdjęciowa pt. „Krekole”.

Podczas spotkań dla wszystkich uczestników zapewniony był poczęstunek i wyżywienie.  

Dla osób starszych i niepełnosprawnych, z dalszych odległości i mających trudności z dotarciem na spotkania/zajęcia oraz w celu zabezpieczenia działań organizacyjnych projektu organizowany był transport pojazdem Stowarzyszenia.

W wyniku analizy ankiety skierowanej do uczestników 100% z nich sposób prowadzenia spotkań im się podobał, a podejmowane działania i ich realizacja wpływają pozytywnie na wzmocnienie integracji lokalnej społeczności. 100% z nich wskazało również, że spotkania wpłynęły na zwiększenie ich aktywności i chęci podnoszenia wiedzy o swojej miejscowości oraz nabywania nowych umiejętności. Uczestnicy jednogłośnie potwierdzają, że realizacja tego rodzaju działań powoduje wzrost zaangażowania mieszkańców wsi w działania publiczne i obywatelskie. Tworzenie albumu o wsi kształtuje ich umiejętności współdziałania i odpowiedzialności za realizację podjętych działań.