1) Wsparcie finansowe Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego

3. Integracja europejska oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami - "W Europie - bliżej siebie"

2) Wsparcie finansowe Wójta Gminy Kiwity

2. Promocja Gminy Kiwity, w tym : a) działania na rzecz współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw - "W Europie - bliżej siebie"

Nazwa zadania publicznego Planowana wartość zadania ogółem Kwota dotacji Donator Okres realizacji Partnerzy Zasoby kadrowe
3. Integracja europejska oraz rozwijanie kontaktów i współpracy między społeczeństwami 16.360,00 8.000,00 Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego 01.04.2016 - 30.06.2016 Partnerem krajowym w realizowanym projekcie jest Parafia Świętego Krzyża w Krekolach, której Proboszcz podobnie jak wszystkie inne organizacje partnerskie i wspierające zaangażowany będzie w prezentację i przedstawienie osiągnięć w działaniach prowadzonych na rzecz lokalnych społeczności, w tym w przedstawienie lokalnej kultury i tradycji w organizacji uroczystości do których należą również obchody rocznicy powstania kościoła. Wolontariat": Ryszard PRZYTUŁA, Jan POWIERŻA, Mariola JAGIEŁŁO, Grażyna PRZYTUŁA, Gerard WICHOWSKI, ks. Adam STEĆ. Przedstawiciele organizacji partnerskich i wspierających zaangażowani w prezentację swoich działań – są to osoby doświadczone w zakresie prowadzenia tego rodzaju spotkań i posiadają duże doświadczenie pracy w grupie społeczności wiejskiej, eksperci i pasjonaci w danych dziedzinach oraz lokalne autorytety.
2. Promocja Gminy Kiwity, w tym a) działania na rzecz współpracy ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw   4.000,00 Wójt Gminy Kiwity      

Koordynator projektu - Wiceprezes Stowarzyszenia, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Galinach Mariola JAGIEŁŁO. Telefon do kontaktów bezpośrednich: 609450262

Obchodzona w 2016 roku 25 rocznica podpisania między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z Niemcami oraz Ustawa Prawo o Stowarzyszeniach są fundamentem rozpoczętej przez nasze Stowarzyszenie w 2006 roku współpracy z organizacją "Frauen helfen Frauen" ("Kobiety pomagają Kobietom") z Niemiec, z Powiatu Emsland, który jest partnerskim powiatem Powiatu Lidzbarskiego. Współpraca ta oparta jest również na zawartych porozumieniach i współpracy samorządów lokalnych oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W zaplanowanych w projekcie działaniach przewidujemy zaproszenie przedstawicieli partnerskiej organizacji z Niemiec do Polski i wspólne podsumowanie naszej 10-letniej współpracy w okresie 25 lat realizacji postanowień Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy naszych narodów.

Do wspólnego spotkania zaprosimy również przedstawicieli naszych partnerskich organizacji z Litwy, którzy podobnie jak my prowadzą partnerską współpracę ze Stowarzyszeniem "Frauen helfen Frauen" z Niemiec. Nasza współpraca z organizacjami z Niemiec i Litwy rozpoczęła się w tym samym roku (2006).

W działaniach projektu zaplanowane zostaną również konferencyjne spotkania z władzami samorządowymi w celu przedstawienia wspólnych osiągnięć i potrzeb oraz prezentacji rozwoju regionu Warmii i Mazur. Naszym partnerom chcemy również przedstawić nowe osiągnięcia i miejsca ważne dla naszego regionu, w tym m.in. zwiedzanie Olsztyna i Lidzbarka Warmińskiego oraz przepływ gondolami po rzece Łynie i prezentacja Term Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim z możliwością skorzystania z kompleksu basenu i jacuzzi. W rozwoju działalności Stowarzyszenia dużą rolę odgrywają nasi członkowie wspierający i partnerzy wywodzący się z różnych grup społecznych i środowisk, do których należą m.in. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bartoszycach, Fundacja "Opiekun" z Bartnik, Nadleśnictwo Bartoszyce, Szkoła Podstawowa w Krawczykach, Gimnazjum nr 2 w Lidzbarku Warmińskim, Fundator Fundacji "Foundation Chester Gruba" oraz różne firmy prywatne, których przedstawicieli również zaprosimy do udziału w projekcie i przedstawienia swojej działalności we współpracy z naszym stowarzyszeniem, czym pokażemy naszym partnerom z Niemiec i Litwy polską otwartość na szeroką współpracę.

Biorąc pod uwagę, że w dniu 21.05.2016 roku Parafia Krekole obchodzić będzie 700-lecie istnienia Kościoła Parafialnego w Krekolach, polscy uczestnicy projektu zaplanują również możliwość udziału naszych gości w tej lokalnej uroczystości, po zakończeniu której na terenie "Krekolandii" odbędzie się Festiwal Piosenki Amatorskiej i inne działania w czasie których przedstawione będą lokalnej społeczności osiągnięcia i wkład partnerskich organizacji w nasz rozwój lokalny.

Spotkanie w "Krekolandii" będzie doskonałą okazją do zorganizowania tzw. "Dnia Polski" w czasie, którego nastąpi promocja wyrobów kulinarnych, ich degustacja i wspólne śpiewanie z udziałem pośrednich uczestników projektu.

Osoby zainteresowane i chcące zaangażować się w działalność Stowarzyszenia „Łańcuch Wzajemności informujemy, żw w dniu 18.04.2016r. o godz. 18.00

w siedzibie Stowarzyszenia: Krekole 32 odbędzie się spotkanie informacyjno-rekrutacyjne do działań w ramach projektów" "W Europie - bliżej siebie" i "Powiat Lidzbarski atrakcją dla turystów".

Spotkanie partnerów i udział w zaplanowanych przedsięwzięciach w dniach od 19 do 23.05.2016

Pierwszy  dzień  pobytu (19.05.2016r) – przyjazd partnerów, zakwaterowanie. W godzinach popołudniowych odbyło się pierwsze spotkanie projektowe z partnerami - omówienie harmonogramu spotkania i uroczysta kolacja.

FILM W WYKONANIU NASZEGO PRZYJACIELA Z LITWY - Kiwity i Krekole

Drugi dzień pobytu (20.05.2016r) – dzień ten realizowany był w bezpośrednim współdziałaniu z Patronem współpracy międzynarodowej Stowarzyszenia, Wójtem Gminy Kiwity Panem Wiesławem TKACZUKIEM. Tematem dnia była 25 rocznica podpisania między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z dnia 17.06.1991r.

W czasie spotkań konferencyjnych z władzami samorządowymi Gminy Kiwity oraz Starostwa Powiatowego, w Lidzbarku Warmińskim przedstawiliśmy wspólne osiągnięcia, możliwości i potrzeb w związku z realizacją przez nasze Stowarzyszenia zapisów tego Traktatu. Przedstawione były wspólne 10-letnie osiągnięcia realizowane przez nasze organizacje dla wspólnego dobra, których celem jest dążenie do zamykania bolesnych rozdziałów przeszłości oraz nawiązywania do dobrych tradycji i przyjaznego współżycia w wielowiekowej historii Polski i Niemiec opartej również na zawartych umowach partnerskich stowarzyszeń i porozumieniach o współpracy samorządów lokalnych oraz Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Po spotkaniach konferencyjnych  zwiedzaliśmy Lidzbark Warmiński, był również przepływ  gondolami po rzece Łynie i prezentacja Term Warmińskich w Lidzbarku Warmińskim z możliwością skorzystania z kompleksu basenu i jacuzzi.

Patron współpracy międzynarodowej Stowarzyszenia Wójt Gminy Kiwity Wiesław Tkaczuk poprzez pokazanie w terenie przedstawił walory krajobrazowe i miejsca atrakcyjne Gminy Kiwity, które w ostatnich latach zostały zrealizowane i były współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.  

O godz. 18.00 w Kościele Parafialnym w Krekolach odbyły się uroczystości parafialne związane z 700 rocznicą budowy kościoła i 334 rocznicą jego konsekracji. 

Podczas wspólnej kolacji i podsumowaniu dnia Proboszcz Parafii Krekole – partner projektu przedstawił historię budowy Kościoła w Krekolach oraz rocznicy jego konsekracji.

 

Trzeci dzień pobytu (21.05.2016r) – dzień ten poświęcony był realizacji tzw. "Dnia Polski".

W dniu tym od godz. 12.00 w Kiwitach odbyły się uroczystości związane z 70-leciem OSP w Kiwitach, w których udział wzięli również nasi Goście.

FILM NASZEGO PRZYJACIELA Z LITWY - 70-lecie OSP w Kiwitach

Od godz. 15.00 na terenie "Krekolandii" odbył się Festiwal Piosenki Amatorskiej, podczas którego uczestnicy projektu brali czynny udział i uczestniczyli jako widzowie zapoznając się z lokalną kulturą i zwyczajami lokalnej społeczności.  

FILM NASZEGO PRZYJACIELA Z LITWY - rozpoczęcie spotkania, powitania itp.

FILM NASZEGO PRZYJACIELA Z LITWY - BLASK-REAKTYWACJA NA SCENIE "KREKOLANDII"

Po zakończonym Festiwalu Piosenki Amatorskiej polscy uczestnicy projektu wraz z lokalną społecznością poprzez promocję wyrobów kulinarnych i ich degustację oraz wspólne śpiewanie dokonają prezentacji tzw. „Dnia Polskiego”, którego celem każdego roku przy wspólnych spotkaniach jest przedstawianie partnerskim organizacjom działań naszej społeczności dla dobra lokalnego, naszej tradycji i kultury regionalnej. Ten rodzaj prezentacji był już realizowany przez organizacje partnerskie w trakcie wizyt naszych uczestników na Litwie i w Niemczech.

W trakcie „Dnia Polski” o wypełnienie wcześniej przygotowanej przez uczestników projektu ankiety ewaluacyjnej poprosiliśmy chętne osoby biorące udział w przedsięwzięciach „Dnia Polski”.

"Każda odrobina serca służy dobru drugiego człowieka...." Serdecznie za to dziękujemy!

My wszyscy, Członkowie Stowarzyszenia daliśmy z siebie wiele..... Bardzo, bardzo za te wspólne działania wszystkim dziękuję!

Prezes Stowarzyszenia Ryszard PRZYTUŁA