Nazwa zadania publicznego Wartość projektu ogółem Kwota dotacji Donator Okres realizacji Partnerzy Zasoby kadrowe
„Pożyteczne wakacje 08” 4.420,00 3.000,00 ▪ Fundacja Wspomagania Wsi 28.07.2008 - 15.08.2008 - ▪ Koordynator - Wanda PRZYBYSZ Wolontariusze ▪ Wanda PRZYBYSZ ▪ Grażyna PRZYTUŁA ▪ Danuta ZDUNEK ▪ Mariola JAGIEŁŁO ▪ Anna GURA ▪ Anna BIENIEK ▪ Wiesław KALATA ▪ inż. Lesław SUDOŁ ▪ Ryszard PRZYTUŁA

Ogólny opis projektu dotowanego przez Fundację Wspomagania Wsi

Zdjęcia z pierwszego dnia realizacji projektu (4.08.2008)

 

DOTACJA FUNDACJI WSPOMAGANIA WSI



BEZPIECZNE WAKACJE W KREKOLANDII

Koordynator: Wanda PRZYBYSZ

Projekt skierowany jest do chętnych dzieci i młodzieży w wieku 11-17 lat z parafii Krekole, którzy z różnych względów zmuszeni będą do spędzenia wakacji w miejscu zamieszkania. Przewidujemy 16 stałych uczestników.

Projekt ma na celu zorganizowanie wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży z parafii Krekole (wioski: Krekole, Samolubie i Krawczyki) oraz zaplanowanie i wykonywanie prac związanych ze zwiększeniem estetyki w połączeniu z elementami ochrony środowiska otoczenia terenu pozyskanego przez Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Wsi w ramach umowy użyczenia na czas nieokreślony. Teren ten otrzymał już nazwę „Krekolandia”. Jest to działka o powierzchni 0,20 ha zabudowana budynkiem remizy o powierzchni użytkowej 55 m2 i przeznaczona jest zgodnie z umową na prowadzenie działalności statutowej w zakresie pożytku publicznego, w którym Stowarzyszenie w pierwszej kolejności zajmuje się dziećmi i młodzieżą z terenów wiejskich.

Wieś Krekole jest miejscowością o wzrastającej w ostatnim okresie aktywności społecznej. Przez wiele lat w znacznej części gospodarstw brak było zaangażowania w ich rozwój i upiększanie. W ostatnim okresie uległo to poprawie. Jednak jest wiele miejsc zrujnowanych i nie nadających się już do odbudowania.

Rozbudzenie wśród dzieci i młodzieży aktywności społecznej, wspólna praca
i przebywanie ze sobą, wspólne pasje i zaangażowanie dla wspólnego dobra wpłyną na poprawę wizerunku wsi Krekole i zwiększą możliwości jej rozwoju.

Zagospodarowywany teren przewidziany jest w działaniach Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Wsi jako przyjazny dzieciom i młodzieży, jako teren, który będzie wykorzystywany na cele działalności społecznej poprzez zaangażowanie we wszelkie prace wszystkich mieszkańców wsi.

Główną tematyką projektu jest umożliwienie dzieciom i młodzieży, które zostają na czas wakacji w swoich miejscowościach, spędzenia czasu w sposób bezpieczny, atrakcyjny i pożyteczny poprzez dążenie do podniesienia poziomu estetyki posesji i wyzwolenie u młodych mieszkańców wsi potrzeby dbania o czystość swojego otoczenia, które jest miejscem ich przebywania i odpoczynku.

Celem szczegółowym jest ukształtowanie środowiska polegające na prawidłowym zagospodarowaniu terenu z udziałem dzieci i młodzieży parafii Krekole. Pokazanie niskonakładowych możliwości upiększania otoczenia wpłynie na wyrabianie nawyku gospodarowania terenem wśród miejscowej ludności. Projekt ma na celu wykonanie prac związanych z ochroną środowiska i zwiększeniem estetyki otoczenia terenu na którym działa Stowarzyszenie Wspierające Rozwój Wsi, w tym zaprojektowanie i rozpoczęcie działań w celu założenia miejsca przyjaznego dzieciom i młodzieży – Krekolandii.

 

W fazie początkowej projektu przygotujemy akcję promującą wypoczynek dla dzieci. Ulotki i plakaty będą zawierały informacje dotyczące istoty prowadzenia zajęć, programu oraz adresatów do których jest skierowany projekt. Będzie na nich umieszczona informacja, że program jest możliwy dzięki dotacji otrzymanej z Fundacji Wspomagania Wsi.

Projekt będzie realizowany z pomocą wolontariuszy – studentów Architektury Krajobrazu: Anna Bieniek, Wiesław Kalata i Ryszard Przytuła – inż. Lesława Sudoł z Doradztwa i Prowadzenia Spraw BHP – opiekunowie wycieczek: Danuta Zdunek, Grażyna Przytuła, Wiesław Kalata, Mariola Jagiełło, Wanda Przybysz, Anna Gura, Anna Bieniek, Ryszard Przytuła

Na wstępnym spotkaniu zapoznamy dzieci i rodziców z dokładnym programem wakacyjnym, jego celach i osobami prowadzącymi. Spotkania będą odbywały się przez 10 dni (od poniedziałku do piątku przez kolejne dwa tygodnie) po 4 godziny dziennie. Podczas spotkań dzieci będą miały zorganizowany poczęstunek w postaci drugiego śniadania oraz napoje orzeźwiające.

W pierwszym dniu praktycznej realizacji projektu odbędą się zajęcia prowadzone przez przedstawiciela firmy Doradztwa i Prowadzenia Spraw BHP inż. Lesława Sudoł przypominające o zasadach bezpieczeństwa w trakcie wykonywanych prac, wycieczek rowerowych oraz posługiwania się sprzętem ręcznym używanym w trakcie malowania, rysowania, kopania itd. Przeprowadzony zostanie również pokaz podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej. Na czas prowadzonych działań uczestnicy zostaną dodatkowo ubezpieczeni. Wszelkie prace wykonane ze środków projektu oznaczone będą logiem Fundacji Wspomagania Wsi a bieżące działania będą przez młodzież opisywane, fotografowane i umieszczane z pomocą wolontariuszy na stronie internetowej Stowarzyszenia: www.swrw.pl. W ramach realizacji zajęć uczestnicy projektu będą mogli poznawać nieznane im dotychczas zakątki wsi Krekole, która ma zabudowę wysiółkową.

W centrum wsi znajdują się m.in.: kościół, szkoła, sklep i siedziba Stowarzyszenia Wspierającego Rozwój Wsi w której organizowane będą zajęcia teoretyczne i poczęstunek dla dzieci oraz młodzieży.

Zajęcia praktyczne będą odbywały się na zagospodarowywanym przez Stowarzyszenie terenie poprzez wykonywanie prac związanych z ochroną środowiska (sprzątanie terenu, sadzenie drzewek i krzewów) i poprawą wyglądu otoczenia terenu (malowanie drzwi wejściowych /wrota/ do budynku farbą w kolorze ustalonym wspólnie z uczestnikami projektu i przygotowanie ich do naklejenia zamówionego w studiu reklamy loga Stowarzyszenia wraz z hasłem /o wielkości 1,7 x 2m/ a także ręczne wykonanie na szerokiej desce napisu „Krekolandia” i z pomocą osób dorosłych zawieszenie go na dwóch słupach w pobliżu wejścia na plac. Odbędzie się również zbieranie niedużych kamieni polnych z przeznaczeniem zbudowania grilla do korzystania przez mieszkańców wsi w czasie spotkań wsi związanych z działaniami Stowarzyszenia). Zajęcia praktyczne będą się odbywały również w okolicach wioski poprzez realizację wycieczek rowerowych drogami polnymi i poznawanie nowych miejsc, w tym również odbędzie się rowerowa wycieczka (także drogami polnymi poprzez wieś Napraty) do sąsiedniej gminy do wsi Rogóż, która w roku 2007 zajęła pierwsze miejsce w konkursie „Estetyczna wieś 2007” pod patronatem Wójta Gminy Lidzbark Warmiński, gdzie sołtys wsi pokaże nam osiągnięcia i miejsca, które przyczyniły się do wyróżnienia.

Realizacja wycieczek będzie miała korzystny wpływ edukacyjny na odkrywanie ciekawej historii miejscowości /w dawnych czasach gminy/ Krekole. Młodzież pod opieką opiekunów zwiedzi różne miejsca, zwracając jednak szczególną uwagę na swoją wieś. Każda wycieczka zostanie utrwalona na zdjęciach, a spostrzeżenia zawarte w pracach planistycznych zagospodarowywanego terenu. Tak więc celem dodatkowym planowanych wycieczek będzie obserwowanie zagospodarowania różnych miejsc i po powrocie do miejsca realizacji projektu tworzenie pod kierunkiem wolontariuszy – studentów studiów zaocznych Wyższej Szkoły Zawodowej „Wszechnica Warmińska” w Lidzbarku Warmińskim o kierunku – Architektura Krajobrazu, planu zagospodarowania „Krekolandii” jako miejsca przyjaznego dzieciom i młodzieży. Dzieci i młodzież będą ręcznie wykonywać plan wrysowując w nim swoje pomysły, z których najlepsze będą realizowane w dalszych działaniach Stowarzyszenia zmierzających do zagospodarowania „Krekolandi” w taki sposób by mogła bezpiecznie i zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju służyć lokalnej społeczności.

O trasach wycieczek, mimo, że będą się one odbywały drogami polnymi powiadomieni zostaną policjanci z Powiatowej Komendy Policji w Lidzbarku Warmińskim, którzy na bieżąco wspomagają działania Stowarzyszenia.

W trakcie wykonywania napisu „Krekolandia” dzieci nauczą się wykonywać napis poprzez wypalanie, a przy wcementowywaniu słupków do zawieszenia deski z napisem zobaczą w jaki sposób przygotowuje się zaprawę cementową i jakie ma to znaczenie dla bezpieczeństwa w przyszłości. Po zakupie drzewek i krzewów ozdobnych uczestnicy projektu zaplanują miejsca ich zasadzenia i w praktyce nauczą się podstawowych zasad jakich należy przestrzegać, aby zasadzone drzewo lub krzew mogło się dalej rozwijać. W przypadku pogody nie sprzyjającej realizacji projektu na świeżym powietrzu zajęcia będą się odbywały w siedzibie Stowarzyszenia poprzez zwiększoną liczbę zajęć połączonych z malowaniem i planowaniem zagospodarowania Krekolandii.

W dniu 15 sierpnia nastąpi podsumowanie osiągnięć projektu na które zaprosimy całą społeczność wiejską. Przygotowując wystawę przedstawimy w aluramach wykonane przez dzieci i młodzież plany zagospodarowania „Krekolandii”. Nagrodzimy zaangażowanie wszystkich uczestników poprzez wręczenie pamiątkowych imiennych pucharów z napisem: „Pożyteczne wakacje 2008. Za duże zaangażowanie w ochronę środowiska i upiększanie rodzinnej miejscowości”.

Wystawę udostępnimy zwiedzającym. Podczas wystawy każde dziecko będzie miało możliwość udzielenia informacji zainteresowanym na temat jego wizji rozwoju „Krekolandii” oraz upiększania rodzinnej miejscowości.

Projekt zakończymy przy wspólnym ognisku.

W kosztach własnych zakupimy aluramy, które będą wykorzystane do prezentowania planów rozwoju „Krekolandii”w trakcie realizacji projektu oraz będą używane przy realizacji innych zajęć z dziećmi i młodzieżą poza niniejszym projektem.

Stowarzyszenie posiada własne materiały, które będą wykorzystywane do ćwiczeń w trakcie realizacji projektu, jednak do zabezpieczenia realizacji projektu chcielibyśmy ze środków dotacji zakupić wyposażenie apteczki pierwszej pomocy, której będziemy używać w czasie zajęć i wycieczek oraz puchary pamiątkowe, które otrzymaliby uczestnicy w dniu 15.08.2008r. jako dodatkową motywację do dalszego rozwijania rozpoczętych w trakcie realizacji projektu działań.

Przebieg realizacji projektu w fotografii

Zebranie organizacyjne

Szkolenie BHP do projektów 

Trudne początki

Przygotowywanie materiałów

Budujemy Krekolandię

Zbieranie kamieni

Budowa podestu w Krekolandii

4.08.2008

Prace 4-6.08.2008

Wycieczka rowerowa 7.08.2008

Prace w dniu 9.08.2008

13.08.2008_Wycieczka do Rogóża

Przygotowania różne przed 15.08.2008

Upublicznienie realizowanego projektu w dniu 15.08.2008 w czasie wiejskiego festynu

21.08.2008. Dodatkowa wycieczka rowerowa do Krawczyk na zaproszenie Państwa POWIERŻÓW

22.08.2008_Dosadzanie drzewek i krzewów w Krekolandii