Część informacyjna polega na:

a) promowaniu w lokalnej społeczności nowego kierunku działań Stowarzyszenia oraz realizacji projektu na rzecz mieszkańców Powiatu Lidzbarskiego,

b) nawiązywaniu kontaktów z ośrodkami pomocy społecznej Powiatu w zakresie tematycznym,

c) rozpowszechnieniu informacji wśród potencjalnych partnerów z różnych dziedzin życia i grup społecznych w celu zachęcania do współdziałania/współfinansowania kolejnych działań Stowarzyszenia w tym zakresie.

W celu informowania o projekcie na stronie internetowej Stowarzyszenia zostanie utworzona zakładka z bieżącymi informacjami. Informacje ważne w realizacji i przebiegu projektu będą zamieszczone również na portalu społecznościowym FB.  Jednym z celów informowania lokalnej społeczności o realizacji projektu jest wpływanie na zmniejszanie tzw. znieczulicy społecznej, by nie ograniczać się tylko do siebie i by nie być obojętnym na życie ludzi będących blisko nas.

Na etapie przygotowywania projektu niemal każdy emeryt/rencista (około 50 osób) zapytany przez nas o to, czy stać go na zakup leków odpowiada, że nie. Prawdziwy obraz potrzeby w tym zakresie zobaczymy dopiero w trakcie realizacji projektu, co posłuży nam jako wyznacznik do kolejnych tego rodzaju działań, szczególnie, że osoby, których nie stać na wykupienie w aptece przepisanych przez lekarzy leków na receptę nie wie lub zapomina o tym, że mogą o takie wsparcie wnioskować do lokalnego ośrodka pomocy społecznej, gdzie dofinansowanie do zakupu leków jest przyznawane w formie zasiłku celowego na wniosek podopiecznego ośrodka pomocy społecznej. Przysługuje ono osobom spełniającym kryterium dochodowe określone w ustawie o pomocy społecznej. Również osoby, które nie spełniają tego kryterium, a są w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, mogą wnioskować o zasiłek celowy specjalny. Z naszego rozeznania wynika, że niewiele osób decyduje się samodzielnie na korzystanie z tej pomocy (szczególnie mieszkańcy wsi) z różnych powodów, najczęściej błahych (np. trudności z dojazdem do ośrodka), a często z powodu niewiedzy na ten temat.

Realizacja projektu ma na celu nie tylko wsparcie w zakupie leków oraz innych wyrobów medycznych, ale również poprzez wypracowane w projekcie sposoby przybliżenie społeczności wiedzy, gdzie mogą taką pomoc uzyskać. Właściwe zdiagnozowanie problemu wpłynie na kolejne działania stowarzyszenia w tym kierunku i na ich intensywność. 

W rozmowach z pracownikami aptek otrzymaliśmy informację, że jest coraz więcej przypadków nie wykupowania, nie tylko tych droższych leków (choć nie można tego jednoznacznie potwierdzić, ze względu na występowanie często recept długoterminowych), ale nie realizowania recept w całości.