SYNTETYCZNY OPIS ZADANIA:

Współpraca międzynarodowa i wzajemne poznawanie tradycji narodowych, kultury i języka partnerów w Stowarzyszeniu „Łańcuch Wzajemności” prowadzona jest od 2006 roku. Spotkania i działania organizacji z Polski, Niemiec i Litwy w kierunku integracji i zrozumienia, by nie zapominając o trudnej przeszłości nasze sąsiadujące ze sobą narody żyły w przyjaźni i wspólnie budowały przyszłą Europę mają bardzo duże znaczenie dla rozwoju współpracy Gminy Kiwity ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw.

Zadanie o nazwie „Nowe czasy – nowe wyzwania”, to projekt, którego celem poprzez kontakty mieszkańców lokalnej społeczności i organizacji działających na terenie Gminy Kiwity z  partnerskimi organizacjami z innych krajów jest rozwój wspólnot i społeczności lokalnych  oparty na współpracy Gminy Kiwity ze społecznościami regionalnymi innych państw.

 

Działania w głównej mierze będą realizowane na bazie zasobów Stowarzyszenia „Łańcuch Wzajemności”, w Gminie Kiwity, na terenie Powiatu Lidzbarskiego, na rzecz mieszkańców Gminy Kiwity.  

Pośrednio projekt skierowany jest do lokalnej społeczności Gminy Kiwity. Grupą docelową projektu są mieszkańcy Gminy Kiwity oraz inne osoby zaangażowane w działania na rzecz współpracy Gminy Kiwity ze społecznościami lokalnymi i regionalnymi innych państw i zainteresowane wymianą doświadczeń oraz kontaktów z przedstawicielami organizacji społecznych za granicą.  

Trwająca sytuacja epidemiologiczna w kraju może mieć również wpływ na ilość uczestników biorących udział w projekcie, dlatego planujemy, że w działaniach projektu weźmie udział około 20 osób, przy czym  w działaniach stacjonarnych projektu i spotkaniach każdorazowo bezpośrednio weźmie udział około 10 uczestników projektu w różnym wieku (dorośli, młodzież i dzieci). Do udziału w projekcie zaprosimy partnerów z Niemiec i Litwy. Przewidujemy udział do 2 osób.

Rekrutacja uczestników do udziału w projekcie odbędzie się w czasie spotkania informacyjno-rekrutacyjnego poprzez wypełnienie deklaracji chęci udziału. Spotkanie odbędzie się w dniu 15.05.2022 w Kościele Parafialnym w Krekolach po pierwszej Mszy św.

W ramach realizacji projektu odbędą się:

1) spotkanie informacyjno-rekrutacyjne, w którym przewidujemy udział około 20 osób. Ilość ta może zostać ograniczona do warunków związanych z sytuacją epidemiologiczną w kraju. Na spotkaniu z użyciem sprzętu multimedialnego zostanie przedstawiona prezentacja przedstawiająca cele i działania projektu.

2) odbędą się co najmniej 2 spotkania 3 godzinne polskich uczestników, związane z:

a) przygotowaniem planu wizyty zaproszonych gości z zagranicy;

b) przygotowaniem przez uczestników projektu materiałów przedstawiających wieloletnią współpracę z partnerskimi Stowarzyszeniami z innych krajów.

Spotkania przygotowujące do wizyty gości z innych krajów będą odbywały się na bazie zasobów Stowarzyszenia w Krekolach i Samolubiu, w zależności od bieżących potrzeb.

3) Termin odbycia wizyty partnerów w Polsce uzależniony będzie od sytuacji epidemiologicznej i obowiązujących obostrzeń w tym zakresie.

Przewidujemy:

a) spotkanie zapoznawczo-integracyjne uczestników projektu poprzez organizację rozgrywek w kręgle lub w plenerową grę „Kraina wiedzy”, którą Stowarzyszenie wykonało w 2016 roku w ramach działań Klubu „Krekolak”.

b) spotkania i rozmowy z władzami samorządowymi Gminy Kiwity, przedstawienie osiągnięć dotychczasowej współpracy, rozmowy na temat lokalnej bazy turystycznej Gminy Kiwity, w tym gospodarstw agroturystycznych i atrakcyjnych turystycznie miejsc Gminy, poznanie działalności innych działających na terenie Gminy Kiwity stowarzyszeń/fundacji, przedstawienie partnerom możliwości jakie daje Miejsce Przyjazne Rowerzystom „Krekolandia” znajdująca się na terenie Gminy Kiwity dla ruchu turystycznego rowerzystów podróżujących na trasie Szlaku Green Velo, a także poznanie terenu rekreacyjno-edukacyjnego w Samolubiu zagospodarowywanego przez Stowarzyszenie od 2020 roku.

c) spotkanie i rozmowy z władzami samorządowymi Starostwa Powiatowego w Lidzbarku Warmińskim, przedstawienie osiągnięć dotychczasowej współpracy, rozmowy na temat: przed jakimi wyzwaniami stają  organizacje w nowych czasach, czasach zagrożeń, epidemii i ograniczeń;

d) zwiedzanie miejsc atrakcyjnych turystycznie Gminy Kiwity i Lidzbarka Warmińskiego;

e) promowanie Gminy Kiwity poprzez rozgrywki w „golfa piłką nożną przez Gminę Kiwity lub Warmię i Mazury” na terenie „Krekolandii”, spotkanie integracyjne z lokalną społecznością, wymiana doświadczeń, plany na dalszą współpracę.

Gra w golfa piłką nożną jest to gra dla osób w każdym wieku, która doskonale integruje biorących w niej udział uczestników, zarówno grających jak i obserwatorów. Jest to pierwszy taki obiekt do gry w golfa piłką nożną na Warmii i Mazurach i jest on efektem wymiany doświadczeń i współpracy z partnerską organizacją  „Frauen helfen Frauen” z Niemiec.

f) podsumowanie wizyty. Goście wypełnią ankietę ewaluacyjną przygotowaną na potrzeby określenia poziomu osiągnięcia zaplanowanych rezultatów.

4. Podsumowanie projektu:

By cały cykl projektowy zamknąć i umocnić jego oddziaływanie nie tylko na uczestników projektu, ale też na ich rodziny, sąsiadów oraz znajomych zostanie zorganizowane spotkanie podsumowujące projekt.